Çukurova bölgesinde sulu koşullara uygun ticari melez mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde verim ve verime etkili bazı özelliklerin saptanması
  1. Tez No: 13148
  2. Yazar: LEYLA CESURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ill ÖZ Bu çalışma, Çukurova bölgesinde yetiştirilen 25 ticari melez mısır çeşidinde verim ve verimle ilgili bazı özelliklerin saptanması ve aralarındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla 1989 yılında ç.ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında yapılmıştır. çalışmada dane verimiyle, tepe püskülü çiçeklenme süresi, bitki boyu, koçan yüksekliği, yaprak alanı, koçandaki dane sayısı, koçandaki dane ağırlı ve bin dane ağırlığı arasında önemli ilişki olduğu saptanmıştır. Dik yapraklı ve erken tepe püskülü çiçeklenmesi gösteren çeşitlerde, koçan sayısı, bin dane ağırlığı ve dane veriminin de yüksek olduğu dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was organized to determine the yield and some characters related to the yield and interactions of hybrid corn varieties grown in Çukurova region. The experiment was located at the experimental fields of the Agriculture Faculty of Çukurova university, in 1989. From The study, it was determined that a high correlation between grain yield and days to anthesis, plant height, first ear height, leaf area, number of grain per ear, grain weight per ear, 1000 grain weight. High 1000 grain weight, number of ear per plant and grain yield were obtained from varieties with errect leaved and earliest for days to anthesis.