Pamphylia heykeltıraşlığı ve Suriye ile karşılıklı etkileşimi
Pamphylian sculpture and its interaction with Syria
- Tez No: 922727
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI, DOÇ. DR. SERAP AKCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Pamphylia Bölgesi, Doğu Akdeniz'deki konumu nedeniyle erken dönemlerden itibaren deniz ulaşımı ve ticaretin vazgeçilmez bir durak noktası olmuştur. Bölge, Mısır ve Kıbrıs'ın yanı sıra Kilikia Bölgesi ve Suriye ile de ticari etkileşim içerisindedir. Bölgeler arasındaki ticari ilişkiler; ekonomik, sosyo-kültürel, siyasi, dini, askeri, turizm, eğitim ve sanat gibi farklı alanlardaki yoğun etkileşimi de kaçınılmaz kılmıştır. Bu durum, şüphesiz plastik sanatları da etkilemiştir. Tam da bu noktadan hareketle, bölgenin Suriye ile olan ilişkisinin anlaşılması adına, Pamphylia Bölgesi, Kilikia Bölgesi ve kısmen Kuzey Suriye'den ele geçen heykeltıraşlık eserler bu çalışmaya konu edilmiştir. Bu kapsamda Side Müzesi, Alanya Müzesi, Antalya Müzesi, Anamur Müzesi, Mersin Müzesi, Tarsus Müzesi, Adana Müzesi, Hatay Müzesi ve Gazinatep Müzesi'nde alınan gerekli izinler doğrultusunda gerçekleştirilen malzeme çalışmaları sonucunda 86 adet eser tespit edilmiştir. Eserlere yönelik katalog çalışması yapıldıktan sonra, genel değerlendirme başlığı altında duruş pozisyonları, kıyafet tipleri, takı ikonografileri, buluntu yerleri, kullanım amaçları, tarihsel dağılımları, malzeme cinsleri, teknik ve üslup özellikleri karşılaştırmalı örnekler dahilinde değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Tüm değerlendirmeler sonucunda, Pamphylia Heykeltıraşlığı açısından önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu noktada eserlerin duruş pozisyonları, kıyafet tipleri, başörtü kullanım şekilleri ve takıları bakımından Suriye'deki Palmyra ile benzerlikler sunduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, söz konusu çalışma ile bölgeler arasındaki çok yönlü ilişkilerden hareketle heykeltıraşlık alanındaki etkilerin varlığı da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its location in the Eastern Mediterranean, Pamphylia has been an indispensable stopping point for maritime transport and trade since the early periods. In addition to Egypt and Cyprus, the region is also in commercial interaction with Cilicia and Syria. The commercial relations between the regions have inevitably led to intensive interaction in different fields such as economic, socio-cultural, political, religious, military, tourism, education and art. This situation has undoubtedly affected the plastic arts. From this point of view, in order to understand the relationship between the region and Syria, the sculptural artefacts recovered from Pamphylia, Cilicia and partly Northern Syria are the subject of this study. In this context, 86 artefacts were identified as a result of the material studies carried out in Side Museum, Alanya Museum, Antalya Museum, Anamur Museum, Mersin Museum, Tarsus Museum, Adana Museum, Hatay Museum and Gazinatep Museum in accordance with the necessary permissions. After the catalogue study of the artefacts, under the title of general evaluation, their posture positions, clothing types, jewellery iconography, finding places, purposes of use, historical distribution, material types, technical and stylistic characteristics were evaluated within comparative examples. As a result of all evaluations, important results have been obtained in terms of Pamphylian Sculpture. At this point, it has been determined that the artefacts present similarities with Palmyra in Syria in terms of their posture positions, clothing types, headscarf usage and jewellery. In this direction, the presence of influences in the field of sculpture based on the multidirectional relations between the regions has also been determined with this study.