Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde bazı anaç ve kültürel uygulamaların üzüm verimi ve kalitesi ile vegetatif gelişmeye etkileri üzerinde araştırmalar
The Researches on the effects of some rootstocks and cultural practices on yield, quality and vegetative growth of round seedless cultivar
  1. Tez No: 131693
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
oz Bu araştırmada Aydın ili koşullarında aşısız ve 1613 C ve 1616 C anaçları üzerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksiz çeşidinde, tepe almanın, faklı budama şarjı uygulamalarının ve anaçların, üzüm verim ve kalitesi ile vejetatif gelişmeye etkileri araştırılmıştır. Tepe alma uygulaması aşısız ve 1616 C üzerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksiz çeşidinde üzüm verimi, kalitesi ile vejetatif gelişmeyi etkilemez iken, 1613 C üzerine aşılı ve yüksek şarjda budanmış asmalarda üzüm verimi ve kalitesini azaltmıştır. Üzüm verimi ve kalitesinin artışının sağlanması bakımından aşısız ve 1616 C üzerine aşılı asmaların yüksek şarjdan (78 göz/asma), 1613 C üzerine aşılı asmalarında normal şarjdan (52 göz/asma) budanmasının daha iyi sonuç verdiği, bu şekildeki uygulamaların vejetatif gelişme üzerinde de olumlu etki yaptığı saptanmıştır. Düşük şarj (26 göz/asma) uygulaması her durumda üzüm verim ve kalitesi üzerinde olumsuz etkiler yapmıştır. Üzüm verim ve kalitesi yönünden aşısız ve anaçlar üzerine aşılı asmalarda farklılık olmamış, yalnız aşısızlarda üzümler daha geç olgunlaşmışlardır. Vejetatif gelişme ise en fazla aşısız asmalarda olmuş bunu sırası ile 1616 C ve 1613 C üzerine aşılı olanlar izlemiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Üzüm, tepe alma, budama şarjı, anaç, vejetatif gelişme,
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This research was conducted to examine topping and different bud load level effects on yield, quality and growth of Round Seedless cultivar ungrafted and grafted on 1613 C and 1616 C rootstocks in Aydın Province. Topping did not affect yield, quality, and growth of grapes ungrafted and grafted on 1616 C, but topping together with pruning at the high bud load level resulted in a decrease on yield and quality of grapes in Round seedless grafted on 1613 C. An improvement in terms of yield, quality and vegetative growth were obtained by pruning at the high bud load level (78 bud/vine) for Round seedless ungrafted and grafted on 1616 C and by pruning at the normal bud load level (52 bud/vine) for Round seedless grafted on 1613 C. Pruning at the low bud load level (26 bud/vine) resulted in the lowest yield and quality for all applications. Ungrafted and grafted Round seedless in terms of yield and quality did not show any difference, but Grapes of ungrafted vines ripened later than that of grafted vines. Vegetative growth of ungrafted Round Seedless was the highest, followed by that of Round seedless grafted on 1616 C and 1613 C respectively. KEYWORDS: Grape, topping, bud load, rootstock, vegetative growth