Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde gibberelik asit (GA3) ve bilezik alma uygulamalarının bazı salkım ve tane özelliklerine etkisi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 45993
  2. Yazar: EMEL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. İBRAHİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
6 ft7FT Deneme Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Böölümü bağlarında yürütülmüştür. Yuvarlak Çekirdeksiz üzüm çeşidinde GA3 ve bilezik almanın bazı salkım ve tane özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde ve 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ben düşme ve hasat tarihleri gibi fenolojik özellikler gözlenmiştir. Ayrıca, tane ve salkımlara ilişkin en, boy, ağırlık, hacim, %SÇKM ve %asit ölçümleri yapılmıştır. Bilezik alma ve kontroller ile kıyaslandığında, GA3 uygulamaları ben düşme tarihlerini ve aynı zamanda hasat tarihini geciktirmiştir. GA3 uygulamaları ve bilezik alma, asma başına verimi belli bir şekilde ar t t ırmamışt ir. GAa uygulamaları bilezik alma ve kontrole nazaran salkım ağırlığını, tane eni, boyu ve ağırlığındaki artışlar nedeniyle, önemli derecede arttırmıştır. En fazla artışlar iki kere ve üç kere GA3 püskürtülmüş, asmalardan elde edilmiştir. Tek püskürtmede, salkım ağırlığı, tane ağırlığı, tane eni ve tane boyu bilezik alma uygulamalarına benzer sonuçlar vermiştir. Bütün GAa uygulamaları salkım enini arttırmıştır. GA3 ve bilezik alma uygulamaları salkım boyunu belli bir şekilde artt ırmamışt 1 r. Salkımdaki tane sayısına GAa uygulamalarının etkisi değişik olmuştur. Bilezik alma uygulamaları tane sayısını artt 1 rmamışt 1 r. GAa uygulamaları tane eti sertliğini (TES) ve tanenin saptan ayrılma kuvvetini (TAK) arttırmıştır. Sadece çiçekte 20 ppm GA3 uygulamada TAK kontrolden düşük çıkmıştır. Bilezik alma uygulamaları GA3 uygulamaları kadar olmasa bile TES'ni ve TAK'ni kontrole göre çok az arttırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, GA3 uygulamaları hem bayraktan hem de gövdeden bilezik almaya nazaran, tane.iriliğini arttırmada daha etkili olmuştur. iki kere ve üç kere püskürtme tek püskürtmeye göre daha iyi sonuçlar 72vermiştir. ince korukta ve bundan 7 gün sonra olmak üzere iki kere 6A3 uygulama, çiçekte ve ince korukta yapılan 6A3 püskürtmeye nazaran tane iriliğini daha çok arttırmıştır, ince korukta 20 ppm ve bundan 7 gün sonra 4 0 ppm GAa uygulamaları, salkım ve tane ağırlığını en fazla arttırmıştır. Bu da uygulama zamanının, dozunun ve uygulama sayısının önemli olduğunu göstermektedir. Bayraktan ve gövdeden bilezik alma uygulamaları arasında pek farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak, GA3 uygulamaları asmalarda herhangi bir olumsuz etki yaratmadan tane iriliğini ve diğer bazı tane özelliklerini olumlu yönde arttırmıştır. 73
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research was carried out in the vineyards of Horticultural Department of Agricultural Faculty of Mediterranean university. Effects of gibberellic acid (6A3) and girdling on the bunch and berry size in Yuvarlak Çekirdeksiz grapes were investigated. Each treatment was replicated three times in a randomized complete block design. The phenological stages like veraison and harvest date were observed. In addition, size, length, witdh, volume. Total Soluble Solid (TSS) and acidity of clusters and berries were studied. When we compared to controls and girdling, 6A3 applications delayed the veraison and also the harvest date. GAa treatments and girdling increased the yield per vine, but there were no significant differences among treatments. GA3 applications increased cluster weight than girdling and controls, due to increments in berry weight, length and size. The highest increments were obtained from twice or three times applications of GA3. The results of the single applications of GAs were identical with girdling. All GA3 applications increased cluster width. The GA3 and girdling had no additional increase in cluster length. There were some fluctiations in the effects of GA3 on the berry number per cluster, but girdling had no effect. GAa applications increased berry removal force and flesh firmness. Girdling had a little effect on these parameters. In our research GAs treatments were more effective than both trunk girdling and cane girdling. Spraying twice and three times with 6A3 gave better results than single applications. Berry weight increasing was much more when GAg applied at fruit-set and seven days after fruit-set than at blooming and fruit-set. Appling 20 ppm GAg at fruit-set 74and 40 ppm GA3 seven days later made the cluster and berry weight highest. This results indicated that ef f ectiviness of GAa depends on the time, concentration and frequency of the GA3 applications. There were no significant differences between trunk and cane girdling As a results, GA3 applications positively increased berry weight and some other berry characteristics without any detrimental effect on grapevine. 75