Tam analitik fonksiyonların bazı cebirsel özellikleri
Some algebraical particularities of entire analytical functions
  1. Tez No: 131709
  2. Yazar: FATMA CİNGÜ KÜÇÜKSOLAK
  3. Danışmanlar: DR. FİKRİ GÖKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET TAM ANALİTİK FONKSİYONLARIN BAZI CEBİRSEL ÖZELLİKLERİ Fatma CİNGÜ KÜÇÜKSOLAK Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Dr. Fikri GÖKD AL Mayıs-2000, 27 Sayfa Tam analitik fonksiyonlar, en basit ve en yaygın fonksiyon tipleridir. Hatta, orta öğretimde bile öğrencilerin tanıştığı fonksiyonların büyük kısmı ( polinomlar, üstel fonksiyonlar, sinüs, kosinüs ve bütün bu fonksiyonların kombinasyonları ile elde edilen fonksiyonlar ) tam fonksiyonlardır. Çok ilginç özelliklere sahip olan tam fonksiyonlar hem matematiğin birçok dalında (fonksiyonlar teorisi, approximation ( yaklaşım ) teorisi, genelleşmiş fonksiyonlar teorisi v.s. ), hem de matematiğin uygulamalarında ( radioteknik, dalga teorisi, hidro ve aerodinamik v.s.) uygulanmaktadır. Bundan dolayı, tam fonksiyonlar hem teorik hem de uygulamacı matematikçilerin ilgi odağı olmuştur. Tam fonksiyonlar“ cebirsel”ve“transandantal”diye iki sınıfa ayrılıyorlar. Bölüm 2.1' de cebirsel tam fonksiyonlar sınıfının polinomlar sınıfı ile çakıştığı gösterildikten sonra, iki tam fonksiyonun sağladığı bazı cebirsel bağıntılar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bir tam fonksiyonun z1 ve z2 noktalarındaki değerleri ile Z1+% noktasındaki değeri arasında bağıntıyı ifade eden cebirsel toplama formülleri örnekler verilerek incelenmiştir. Son bölümde ise, fonksiyonel denklemler konusu ele alınmıştır. Bu bölümde, sürekli fonksiyonlar sınıfında çözülmesi kolay olmayan birçok fonksiyonel denklemi tam fonksiyonlar sınıfında çözmenin daha basit yollan gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Tam analitik fonksiyon, cebirsel fonksiyon, transandantal tam fonksiyon, cebirsel toplama formülleri, fonksiyonel denklemler. JÜRİ : Dr. Fikri GÖKDAL Doç. Dr. İlham ALİYEV Yrd Doç. Dr. Fatma GÖK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOME ALGEBRICAL PARTICULARITIES OF ENTİRE ANALYTICAL FUNCTIONS Fatma CÎNGÜ KÜÇÜKSOLAK M.S. in Mathematics Adviser: Dr. Fikri GÖKDAL May-2000, 27 Pages Entire analytical functions are the simplest and most current function types. Moreover, most of the functions students come across at secondary class are entire functions ( polynomials, exponential function, sinus, cosine and all other functions obtained from combinations of these functions ). Possessing very interesting properties, entire functions have been used in different branches of mathematics as well { functions theory, approximation theory, the distribution theory ) as in different mathematics applications for that reason entire functions have been the focus of both theoretical and practical mathematicians. Entire functions as algebraic and transcendental are divided into two class. In chapter 2.1 after having show algebraic entire functions class unifying with polynomials class, two entire functions providing some algebraic relation is studied. In the third chapter, we found algebraic addition formulas showing the relation between the functional values of an entire function at zl9 z2 together with Zi+z2. In the last chapter, we investigate functional equations. Here we demonstrated some simple procedures of finding the solutions to functional equations in the class of entire functions which are difficult to solve in the class of continuous functions. KEY WORDS: Entire Functions, Algebraic Functions, Transcendental Functions, Algebraic Addition Formulas, Functional Equatioa Committee : Dr. Fikri GÖKDAL Doç. Dr. İlham ALÎYEV Yrd. Doç. Dr. Fatma GÖK n