Halojenürlerin bovin serum albümin ile etkileşmesinin iyon seçici elektrotlarla incelenmesi
Investigation of the interaction between halides and bovine serum albumin by ion selective electrodes
  1. Tez No: 131724
  2. Yazar: OSMAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET HALOJENÜRLERÎN BOVİN SERUM ALBUMİN İLE ETKİLEŞİMİNİN İYON SEÇİCİ ELEKTROTLARLA İNCELENMESİ Osman DUMAN Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erol AYRANCI Mayıs 2001, 60 Sayfa Biyolojik sistemlerde küçük moleküllerin taşınması ve dağıtılmasında ligand- protein etkileşimleri anahtar bir rol oynamaktadır. Proteine ligand bağlanması, proteinin sekonder ve tersiyer yapılarında birtakım değişikliklere sebep olmaktadır. Bu da proteinin fonksiyonunu etkilemektedir. Bu çalışmada bovin serum albumin (BSA)'e halojenür iyonlarının ve kurşun iyonunun bağlanması iyon seçici elektrotlarla incelenmiştir. îyon seçici elektrotlarla BSA-halojenür ve BSA-kurşun iyonu çözeltilerindeki halojenür ve kurşun iyonu konsantrasyonları takip edilmiştir. Dengeye ulaşıldığı zamanki iyon konsantrasyonu ile başlangıçtaki iyon konsantrasyonu farkından iyon bağlanması hakkında bilgi edinilmiştir. Elde edilen sonuçlar Hughes-Klotz ve Scatchard eşitliklerine göre değerlendirilerek iyonların BSA'ya bağlanma sayılan ve bağlanma sabitleri saptanmaya çalışılmıştır. Genel olarak pozitif yüklü Pb+2 iyonunun BSA'ya negatif yüklü halojenür iyonlarına göre daha fâzla sayıda ve daha kuvvetli bağlandığı bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Bovin serum albumin, iyon seçici elektrotlar, halojenürler, kurşun iyonu, iyon-protein etkileşimi. JÜRİ : Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof. Dr. Efraim AVŞAR Prof. Dr. Suphi KORMALI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE INTERACTION BETWEEN HALIDES AND BOVIN SERUM ALBUMIN BY ION SELECTIVE ELECTRODES Osman DUMAN M.S. in Chemistry Adviser: Prof. Dr. Erol AYRANCI May 2001, 60 pages Ligand-protein interactions play a key role in the distribution and transport of small molecules in biological systems. Binding of ligand to protein causes some changes in secondary and tertiary structure of protein. These changes affect the functionality of the protein. In this study, the binding of halide ions and lead ion to bovin serum albumin (BSA) has been studied by ion selective electrodes. Changes in concentrations of halide and lead ions during binding were followed in aqueous BSA-halide and BSA-lead ion solutions by ion selective electrodes. Information about ion binding was obtained from the difference between equilibrium ion concentration and initial ion concentration. The number of ions bound and the binding constants were determined by treating the obtained data according to Hughes- Klotz and Scatchard Equations. Generally, it was found that positively charged Pb+2 ions bind more strongly and in larger number to BSA than negatively charged halide ions. KEY WORDS : Bovine serum albumin, ion selective electrodes, halides, lead ion, ion- protein interaction. COMMITTEE : Prof. Dr. Erol AYRANCI Prof.Dr.EfraimAVŞAR Prof. Dr. Suphi KORMALI