Konyaaltı kentsel alanında bir yeşil alan sistem önerisi geliştirilmesi
A green space system proposal for the Konyaaltı urban area
- Tez No: 169780
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ORTAÇEŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada Antalya kentinin batısında, kent turizmi açısından önemli bir konumda bulunan Konyaaltı kentsel alam içerisindeki açık ve yeşil alanlar ayrıntılı olarak incelenmiş ve bölgenin fiziksel konumu, açık ve yeşil alan planlama ilkeleri, bilimsel araştırmalar ve diğer ülkelerdeki açık-yeşil alan sistem uygulamaları doğrultusunda bir yeşil alan sistem önerisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda Konyaaltı kentsel alam genelinde kişi başına 6.9 m2 aktif yeşil alan düştüğü saptanmıştır. Bu değer bölgenin imar planının yapıldığı 1995 yılında yürürlükte olan imar mevzuatında öngörülen 7 m2 standardına çok yalandır. Ayrıca Antalya kentinin diğer alt belediyeleri ve ülkemizdeki diğer kentlere oranla oldukça yüksek bir değerdir. Bununla birlikte kentsel alanda yer alan 14 mahallenin yeşil alan varlıkları arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. Bu da yeşil alanların kentsel alan bünyesinde düzenli dağılmadığını göstermektedir. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç, bölgenin imar planında bir yeşil alan sistem yaklaşımının öngörülmemiş olduğudur. Ancak, Boğaçay Deresi ve doğal vadiler gibi sahip olduğu fiziksel unsurlardan hareketle, bölge bir yeşil alan sisteminin geliştirilmesi için uygun özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada geliştirilen yeşil alan sisteminin bu anlamda yol gösterici olacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: kent, yeşil alan, planlama, Konyaaaltı, Antalya JÜRİ: Doç. Dr. Veli Ortaçeşme (Danışman) Doç. Dr. M. Emin Barış Yrd. Doç. Dr. M. Selçuk Sayan
Özet (Çeviri)
Pages In this study, open and green spaces of Konyaalti region to the west of Antalya city of Turkey were examined in detail. A green space system was proposed based on the physical characteristics, open and green space planning principles, scientific researches and green structure applications in other countries. Active green space per capita was determined 6.9 m2 in the region. This is a very close figure to the 7 m2 standard ordered by the construction legislation which was in force in 1995 when the structural plan of the region was prepared. This value is also a higher one compared to other sub-municipalities of Antalya city and the other cities in Turkey. However, there are great differences between 14 quarters of the region concerning the green space existence. This shows that existing green spaces are not distributed in homogeneous setting in the urban area. Another result of the study is that there was no green space system approach in the structural plan of the region. However, the region has a good potential for developing a green structure considering its physical elements such as Bogacay stream, natural valleys etc. The green space system proposal developed in this study may be helpful for the future structural plans of the region. KEY WORDS: city, green space, planning, Konyaalti, Antalya COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Veli Ortaçeşme (Adviser) Assoc. Prof Dr. M. Emin Bans Assist. Prof. Dr. M. Selçuk Sayan 11