Kronik böbrek yetmezliği olan hastaların beslenme durumlarının renal osteodistrofi gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
Nutritional status in patients with chronic renal failure to investigate the effect on the development of renal osteodystrophy
  1. Tez No: 339658
  2. Yazar: DUYGU YILDIRIM SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN YENTÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda beslenme durumlarının renal osteodistrofi gelişimi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma Çerkezköy/Tekirdağ İlçe Devlet hastanesinde tedavi gören/görmüş 96 hemodiyaliz hastası üzerinde yapılmıştır. Hastalar dual-enerji x-ray absorpsiyometri ölçümleri (DEXA) sonuçlarına göre kemik yumuşaması (26 hasta) ve kemik erimesi (70 hasta) olarak iki gruba ayrılmıştır. Grupların demografik ve klinik özellikleri, biyokimyasal parametreleri, vücut kompozisyonları ve beslenme durumları arasında ilişki olup/ olmadığı karşılaştırılmıştır. Veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Hastaların üç günlük besin tüketimleri bir günü diyalize girdiği gün (son 24 saatlik diyet kaydı) olacak şekilde kaydedilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi, Student?s t testi, Mann Whitney U testi, Pearson?un Ki-Kare, Fisher?in kesin sonuçlu Ki-Kare veya Olabilirlik Oran testleri istatistiksel analizlerde kullanılmıştır. Hastalarda kronik böbrek yetmezliği oluşum nedenlerinden en önemlisi hipertansiyondur. Kemik erimesi olan hastalarda diyabet hastalığı görülme sıklığı fazladır (p0,05). Hastaların fosfor tüketimleri günlük önerilen değerler arasındadır. Sonuç olarak kemik yumuşaması ve kemik erimesi olan hastaların tükettiği enerji ve besin öğeleri genellikle önerilen değerlerden azdır. Hemodiyalize giren hastalar önerilen proteinli diyeti tüketemediklerinde protein enerji malnütrisyonu sorununu yaşayabilirler. Böbrek hastalığına bağlı kemik yumuşaması, kemik erimesi hastalığı olanların yeterli ve dengeli beslenmeleri ve diyetlerinin düzenli olarak kontrol altında olması gerekir.
Özet (Çeviri)
This study in patients with chronic renal failure was carried out to investigate the effect of nutritional status on the development of renal osteodystrophy. This research has been done on Çerkezköy/Tekirdağ Country State hospital treated / seen 96 hemodialysis patients. Patients were measured by dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA) osteomalacia (26 patients) and osteoporosis (70 patients) based on the results divided into two groups. There is a relationship/ not compared between demographic and clinical characteristics, biochemical parameters, body composition and nutritional status of these groups. Data were obtained through a quastionnaire. A three-day dietary recall dialysis patients on the day of entry (the last 24-hour dietary recall) to be recorded. The Kolmogorov-Smirnov test, Student's t-test, Mann-Whitney U-test, Pearson's Chi-Square, Likelihood Ratio or Fisher's Chi-square tests were used in statistical analysis. Hypertension is the most important causes of chronic renal failure. Diabetes is higher incidence in patients with osteoporosis (p0,05). The recommended daily consumption of phosphorus between the values of the patients. As a result, patients with osteomalacia and osteoporosis group consumed energy, protein values were found to be less than the values recommended. Hemodialysis patients which couldn?t consume the recommended protein diet the problem of protein energy malnutrition may develop. Kidney disease due to osteomalacia, osteoporosis are adequate and balanced nutrition and diets regularly need to be in control.