Et tipi horozlarda yaz koşullarının (sıcaklık ve nem) sperma özellikleri üzerine etkisi
The Effect of summer conditions (heat and humudity) on the sperm characteristics in meat type cock
  1. Tez No: 131744
  2. Yazar: NİLGÜN ŞEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM MUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZ ET TİPİ HOROZLARDA YAZ KOŞULLARININ ( SICAKLIK ve NEM ) SPERMA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Nilgün ŞEBER Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Ocak 2002 / 39 sayfa Denemede, 4 ayrı ticari et tipi ebeveyn hattı kullanılarak, semen hacmi, sperm oranı, ölü sperm oranı, motilite ve metilen mavisi indirgenme süresi gibi çeşitli sperma özelliklerine, genotipin ve mevsime bağlı sıcaklık-nemin ortak etkisinden hesaplanan havanın içerdiği toplam ısı etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Deneme sonuçlarından, mevsimin sperma özelliklerinin tümünde etkili olduğu ve ilerleyen yaş ile birlikte, yaz mevsimindeki artan toplam ısının sperma kalitesini olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. Benzer olarak, genotipin de sperma özellikleri üzerinde etkili olduğu, Yerel (YG) ve Çıplak Boyunlu (ÇB) genotiplerdeki sperma kalitesinin, PM3 ve Ross308 (R308) genotiplerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Et tipi horoz, mevsim, havanın içerdiği toplam ısı, sperma özellikleri JÜRİ: Prof. Dr. Salim MUTAF Prof. Dr. Atilla YANIKOĞLU Doç. Dr. M. Ziya FIRAT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF SUMMER CONDITIONS ( HEAT and HUMUDITY) On THE SPERM CHARACTERISTICS IN MEAT TYPE COCK In this study, commercial meat type parent stocks of four different genotypes were used. It was aimed to measure the effect of genotype, seasonal variations of temperature and humidity or total heat of air on several sperm characteristics such as semen volume, sperm density, dead sperm percentage, motility and metilene blue reduction time. As a result, it was observed that the season wasto be effective on total sperm characteristics, and increase in the total heat in summer season with age affected sperm quality negatively. Genotype is also effective on sperm quality which was found higher in Domestic (YG) and Naked Neck Genotypes (ÇB) than those in PM3 and Ross308 (R308) genotypes. KEY WORDS: Meat type cock, season, total heat of air, sperm characteristics COMMITTEE: Prof. Dr. Salim MUT AF Prof. Dr. Atifla YANIKO?LU Assoc. Prof. Dr. M.Ziva FIRAT ??&