Mesane değişici epitel hücreli karsinomlarında human korionik goradotropin-beta (betaHCG) ekspresyonunun tümör derecesi ile ilişkisi
The correlation between human chorionic gonadotrophin-beta (betaHCG) expression of transitional cell carcinoma in bladder and cancer grade
- Tez No: 131770
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÇANDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek insidens ve rekürrense eğilimli değişici epitel hücreli mesane tümörünün doğal davranışının büyük değişkenliği nedeniyle bu olguların takibinde prognostik işaretçilere gereksinim vardır. Prognostik faktör olarak birçok faktör, tümörün progresyon ve rekürrens riski ile yakından ilişkilidir. Tümörün evresi ve histopatolojik derecelendirme mesane kanserinin prognozunu ölçmekte ana dayanaktır. Bu çalışmada pHCG immünoreaktivitesinin tümör histopatolojik derecesi ve tümör evresi ile olan ilişkisi araştırıldı ve pTICG ekspresyonunun prognostik değerini saptamak amaçlandı. Bu çalışmada materyal olarak 1998-2003 yıllan arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında incelenmiş ve tanı almış, 45 olgu yer aldı. tmmünohistokimyasal olarak Human Chorionic Gonadotropin Beta (HCG- beta) Ab-5 (Clone CG04+ CG05, NeoMarcers), Mouse Monoclonal Antikor kullanıldı ve Biotin Streptoavidin tekniği uygulandı. Değerlendirmede pozitif kontrol olarak plasental doku kullanıldı ve sitoplazmik boyanma pozitif kabul edildi. Bizim çalışma grubumuzda pHCG ekspresyonu tümör derecesi ve tümör evresi ile karşılaştırıldı. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde pHCG ekspresyonu ile tümör derecesi arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamlı iken tümör evresi ile arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Tümör evresi ile olan bu uyuşmazlıkta çalışma grubu olgularının çoğunluğunu TUR materyali içermesi ve sağlıklı evrelendirmc yapılamamış olabileceği düşünüldü. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients with transitional cell carcinoma of bladder should be treated considering the prognostic signs due to high variation of the natural characteristics of the cancer, which tends to indicate high incidence and recurrence. There are many prognostic factors that affect the progress and recurrence risk of the cancer. The stage of the cancer and its histopatolojik grade are the main factors determining prognosis of the cancer. The objectives of this study were to investigate the correlation between the histopatological grade of the cancer and expression of pHCG and to determine the prognostic value of PHCG expression. The study was conducted based on the data collected from randomly selected 45 subjects during a five year of period from 1998 to 2003 in the Department of Pathology, Faculty of Medicine, Suleymen Demirel University. Biotin Streptoavidin technique was employed and Human Chorionic Gonadotropin Beta (HCG-beta) Ab-5 (Clone CG04+ CG05, NeoMarkers) and Mouse Monoclonal Antikor were used as an immunohistochemically. In the study, positive control was placental tissue and it was assumed that stoplazmik boyanma was positive. In our study group, PHCG expression was compared to both cancer stage and grade. The results from the statistical analysis indicated that there was a significant correlation between PHCG expression and cancer grade, while there was no significant correlation between PHCG expression and cancer stage. The authors suggested that this insignificancy occurred because the majority of the subjects contained TUR material and staging might be inaccurate. 67