Over seröz papiller kistadenokarsinomlarında p27 ve nm23 proteinlerinin immünhistokimyasal ekspresyon kaybının klinikopatolojik ve prognostik önemi
Clinicopathologic and prognostic importance of the loss of immunohistochemical expression of p27 and nm23 proteins in serous papillary cystadenocarcinomas of the ovary
- Tez No: 131769
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
11 ÖZET Doğan Al, Over seröz papüler kistadenokarsinomlarında p27 ve nm23 proteinlerinin immfinhistokimyasal ekspresyon kaybının klinikopatolojik ve prognostik önemi. Hacettepe Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2003. Over kanserleri ölüme sebep olan jinekolojik kanserlerin %50' sinden sorumludur. Özgül olmayan klinik semptomlar nedeniyle hastalanıl %70'i ileri evre (Evre HI-IV) hastalık ile kliniğe başvurmaktadırlar. Tümör biyolojisinde kaydedilen gelişmeler ve epitelyal over kanserlerinin etiyopatogenezinde ve prognozunda rol alan moleküler faktörlerin araştırılmasıyla, kötü prognozlu grupların belirlenmesi, sağ kalım ve kemoterapiye yanıtın saptanmasında ve hasta için en etkin tedavi yönteminin seçilmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; 1988 -2000 yıllan arasında HÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda öpere edilen, HÜTF Patoloji Anabilim Dalı'nda değerlendirildikten sonra epitelyal over kanseri tanısı alan, ilk sitoredüktif cerrahileri HÜTF Kadm Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Jinekolojik Onkoloji Ünitesi'nde yapılan, hepsi aynı histolojik tipte ve yüksek gradeli morfolojide olan, ailesel bir kanser sendromuyla ilgisi olmayan, ilk cerrahi sonrası platin içeren kemoterapi rejimi alan, tamamına Second look laparotomy (SLL) uygulanan, tamamının klinik takip ve tedavileri HÜTF 'de yapılan 47 olgu, SLL sonuçlarına göre SLL negatif ve SLL pozitif olarak iki grupta incelenmiş ve parafin bloklarından elde edilen tümörlü dokularında p27 ve nm23 proteinlerinin ekspresyonlarmm kaybının klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi ve prognostik önemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DO?AN AI,The Clinicopathologic and prognostic importance of the loss of immunohistochemical expression of p27 and nm23 proteins in serous papillary cystadenocarcinomas of the ovary. Hacettepe University Medical Faculty, Department of Pathology, Speciality Thesis, Ankara, 2003. Ovarian cancers are responsible for almost %50 of the deaths from cancer of the female genital tract. Because of the non specific clinical symptoms, %70 of the patients are admitted to the hospital with late stage (Stage ITf-IV) disease. Developments in tumor biology and examinations of molecular factors, which may play a role in the ethiopathogenesis of the epithelial ovarian carcinomas, have a great importance to define the groups with poor prognosis, for finding the response to chemotherapy and survival and for selecting the most effective therapy of the patients. In this study, 47 patients, operated at the Hacettepe University Medical Faculty, Gynecology and Obstetrics Department in Gynecological Oncology Unit between years 1988-2000 and had given the diagnosis of epithelial ovarian carcinoma at Hacettepe University Medical Faculty Department of Pathology were examined. All patients were underwent the initial cytoreductive operation at the Hacettepe University Medical Faculty, Gynecology and Obstetrics Department in Gynecological Oncology Unit. They had same histological subtype with high grade morphology and had no relation with a familial cancer syndrome. All of the patients had received adjuvant platinum containing chemotherapy and underwent second look laparotomy (SLL). The patients, according to their SLL results were divided into two subgroups as SLL positive and SLL negative. The clinicopathological and prognostic importance of the loss of immunohistochemical expression of p27 and nm23 proteins were examined in the tumor tissues obtained from the paraffin blocks.