Pneumocystis carinii pnömonisi tanısında gomori metenamin gümüşleme (GMS), direk floresan antikor (DFA) ve nested polimerase chain reaktion (nPCR) yöntemlerinin duyarlılık ve özgüllüklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 131775
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
66 VI. ÖZET P.carinii bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde önemli fırsatçı pnömoni etkenidir. Son yıllarda AİDS hastalanndaki artış ile birlikte sıkça karşılaşılan etkenin in vitro üretilmesi mümkün olmadığı için tanısı zordur. Hastalığın tedavisi uzun ve yan etkileri fazladır. Tam konulmadan ampirik tedavi uygulamalarında problemler yaşanabümektedir. Tedavinin gecikmesi ise hasta için ölümcül olabilmektedir. Sonuç olarak PCP tanısında hızlı ve güvenilir yöntemlere ihtiyaç vardır. Çalışmamızda risk grubundaki 49 hastanın 53 solunum yolu örneğinde GMS DFA ve nPCR ile etken araştırılmıştır. nPCR ile 12, DFA ile altı ve GMS ile bir hastada pozitiflik elde edilmiştir. Hastaların pozitif ve negatif sonuçlan klinik bulgularla doğrulanmıştır. nPCR ile negatif bulunan hiç bir hasta diğer yöntemlerle pozitif bulunmamıştır ve en fazla pozitif sonuç nPCR yöntemi ile elde edilmiştir. nPCR'ın,DFA'mn ve GMS'nin özgüllüğü ve duyarlılığı sırasıyla %100-%100, %100-%50, %100-%8.3 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak PC tanısı ve tedavisi zor olan, ölüm ve sakatlık riskinin yüksek olduğu fırsatçı bir pnömoni etkenidir. Hızlı ve doğru tanısında nPCR yönteminin rutin olarak kullamlmasınm uygun olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
67 VII. SUMMARY P. carinii ıs an important opportunistic pneumonia agent in immunsupresed patients. According to the increased number of patients with AIDS this agent is frequently faced with in recent years. Because of the impossibility of culturing in vitro conditions it is difficult to be diagnosed. The treatment of the ilness takes longtime and has lots of side effects. There can be same problems in proflactic treatment before diagnosis. Early diagnosis is important because of the high mortality. As aresult, rapid and reliable methods are needed in PCP. In our study, in a risk group of 49 patients we collected 53 respiratory tract samples and searched the agent with GMS, DFA, nPCRmethods. The positive and negative results of the patients are confirmed with the clinical findings. Patients having negative results by nPCR are found also negative with other methods and the highest percentage positive results are found by nPCR. The specifity and sensitivity of nPCR, DFA and GMS were determined respectively as %100-%100,%100-%50, %100-%8.3. As a result the diagnosis and treatment of PCP is very diffucult and has high risk of mortality and morbidity. We think that n PCR is a convinient method that can be used rroutinely in the rapid and correct diagnosis of this opportunistic pneumonia.