Kanatlılardan izole edilen salmonella suşlarının florokinolon grubu antibiyotiklere duyarlılıklarının ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerinin karşılaştırılması üzerine çalışmalar
Conparison of antibiotic susceptibilities and minimum inhibitor concentration (MIC) values of avian salmonella icolates against fluoroquinolones
  1. Tez No: 131776
  2. Yazar: ÖĞÜT KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N. YAKUT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki kuruluşlardan toplanan 89 adet kanatlı hayvan kökenli (45 S.Enteritidis, 38 S.Gallinarum, 6 S.Typhimurium) Salmonella izolatının florokinolon grubu antibiyotiklerden enrofloksasin, siprofloksasin, danofloksasin ve norfloksasine karşı in vitro duyarlılıkları disk diffüzyon ve Minimum inhibitor Konsantrasyon (MİK) testleri ile incelendi. Suşların Bauer-Kirby disk diffüzyon metoduna göre yapılan in vitro duyarlılık testleri sonucunda izolatların enrofloksasine % 65,16 duyarlı, % 1,12 dirençli, siprofloksasine % 98,87 duyarlı, % 1,12 dirençli, danofloksasine % 88,76 duyarlı ve norfloksasine % 70,78 duyarlı, % 10,11 dirençli oldukları tespit edildi. Danofloksasin için dirençli izolat saptanmadı. MİK testlerinde her bir serovar için aritmetik ortalama ve bireysel MİK değerlerine göre en etkili antibiyotiğin danofloksasin olduğu saptandı. İzolatlar için enrofloksasinin 0,062-4 ug/ml, siprofloksasinin 0,031-1 ug/ml, danofloksasinin 0,015-1 ug/ml ve norfloksasinin 0,25-16 ug/ml MİK değer aralıklarına sahip oldukları belirlendi. Çalışmanın sonucunda danofloksasinin çalışılan antibiyotikler içerisinde in vitro olarak en etkili antibiyotik olduğu, bunu da sırasıyla siprofloksasin, enrofloksasin ve norfloksasinin izlediği saptandı. 36
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, 89 avian Salmonella isolates, collected from different Poultry Instutions inTurkey, were tested for their in vitro antibiotic susceptibilities, by disc diffusion and Minimum Inhibition Concentration (MIC) tests against fluoroquinolones (enrofloxacin, ciprofloxacin, danofloxacin and norfloxacin). The in vitro antibiotic susceptibility test was carried out by using Bauer-Kirby Disc Diffusion method, results showed that the isolates were 65.16 % susceptible and 1.12 % resistant for enrofloxacin, 98.87 % susceptible and 1.12 % resistant for ciprofloxacin, 88.76 % susceptible for danofloxacin while 70.78 % susceptible and 10.11 % resistant for norfloxacin. There was no resistant isolates for danofloxacin. It was determined that, danofloxacin was the most active antibiotic against the isolates according to the mean values and individual MIC ranges. The isolates had MIC ranges between 0.062 and 4 ug/ml, 0.031 and 1 ug/ml, 0.015 and 1 ug/ml, 0.25 and 16 ug/ml for enrofloxacin, ciprofloxacin, danofloxacin and norfloxacin, respectively. Our results indicated that, danofloxacin had the most effective antibiotic activity against the isolates which was followed by ciprofloxacin, enrofloxacin and norfloxacin, respectively. 37