Ev tozu akarı türlerinin evlerdeki dağılımının allerjik hastalıklar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Effects of the distrubition of house dust mite species over allergic diseases
- Tez No: 131778
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İstanbul'da yaşayan ve allerjik solunum yolu şikayeti ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 103 hasta ve allerjik şikayeti olmayan sağlıklı 41 kişiden oluşan toplam 144 kişi çalışmaya alınmıştır. Yapılan prick deri testi, serolojik spesifik IgE, total IgE ve ECP testleri sonucunda, solunum yolu şikayeti olan 103 kişilik hasta grubunun 78 (% 75,7)'inde allerji testi pozitif, 25 'inde negatif olarak bulunmuştur Hasta ve kontrol grubuna ait toplam 144 kişinin evinden alınan toz örneklerinden 143 (% 99,3)'ünde akar bulunmuştur. Bulunan akarların taksonomik olarak 3 takım, 6 aile, 5 cins ve 2 türe ait oldukları tespit edilmiştir En sık olarak Astigmata takımına ait akarlar 136 evde (% 94,4), Pyroglyphidae ailesine bağlı akarlar 136 evde (% 94,4) ve Dernıatophagoides cinsine ait akarlar da 104 evde (% 72,2) görülmüşlerdir. Ayrıca D. pteronyssinus türü 64 evde (% 44,4), D. farinae türü ise 48 evde (% 33,3) görülmüş olup baskın olan tür D. pteronyssinus'tür Ev tozu örneklerinde tesbit edilen akarların, yoğunlukları ve bulundukları taksonomik sınıfları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Allerjik olan 78 hastadan en az bir akara karşı deri reaksiyonu pozitif olan hastaların sayısı 63 (%80,8), serumlarında akara karşı spesifik IgE tespit edilen hastaların sayısı ise 59 (%7I,7) olarak bulunmuştur Diğer gruplarda bu testler negatif bulunmuştur Hasla grubu ile kontrol grubu arasında spesifik IgE ve ECP açısından ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Serolojik testler ile diğer veriler arasında korelasyon olduğu görülmüştür. Ayrıca akar yoğunluğu ile aile içi allerji varlığı arasında korelasyon görülmüştür. Sonuç olarak İstanbul bölgesinde yaşayan allerjik olan ya da olmayan kişilerin ev tozu örneklerinde yüksek (%99,3) oranda akar bulunmuştur Özellikle ev tozu akarına karşı allerjisi olan hastaların, bu nedenle hemen hemen tüm yıl boyunca akar 60allerjenlerine maruz kalmaları, üzerinde durulması gereken ciddi bir sorun oluşturmaktadır. 61
Özet (Çeviri)
103 patients with allergic airway disease complaints who applied to Cerrahpaşa Medical Faculty Department of Pulmonary Dieseases Polyclinic and 41 healthy cases with the total of 144 people are chosen for this study. In patient group consisting of 103 cases, 78 cases (75.7%) are diagnosed allergy positive with prick skin test, serologic spesific IgE, total IgE and ECP tests and 25 were diagnosed allergy negative Mites are found in 143 (99.3 %) dust samples taken from the houses of both patient and control groups' houses Those mites are taxonomically classified as 3 orders, 6 families, 5 genus and 2 spiecies. Most common mites were belonging to Astigmata order, found in 136 houses (94.4 %), Pyroglyphidae family, found in 136 houses (94 4 %) and Dermatophagoides genus, in 104 houses (72 2 %) hi addition, D Pteronyssinus, was found in 64 houses (44.4 %) and D farinae, was found in 48 houses (33 3%) with a significant dominance of D Pteronyssinus No statistical difference was found in the densities and taxonomic classifications in both three case groups' house dust samples In 78 allergic patients, showing positive reaction to at least one mite were 63 people 80.8 (%), patients producing spesific IgE in serum against mites were 59 (71.7%) A highly significant difference was found between the control group and patient group according to spesific IgE and ECP (p0.05) Studying the corelation between the serologic tests and other data, a corelation was seen. In addition a corelation was also seen between the mite density and allergy inside families. In the control group a correlation was found between D.pteronyssinus-IgE and D farinae-IgE. 62