Koyun çiçek aşısının vero hücre kültüründe üretimi ve bağışıklık çalışmaları
The pripagation of sheeppox vaccine on the vero cell culture and immunity studies
  1. Tez No: 131779
  2. Yazar: VELİ GÜLYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma ülkemizde koyun çiçeği aşısı üretiminde primer kuzu böbrek hücre kültürü yerine devamlı hücre kültürlerinden vera hücre kültürünün kullanılabilirliğini ve koyunlarda meydana gelecek bağışıklığı saptamak amacıyla yapıldı. Kuzu böbrek hücre kültüründe seri pasajları yapılan ve aşı susu olarak kullanılan Bakırköy koyun çiçek aşı susunun (SP(Bk)LK53) 53. pasajı vero hücre kültürüne inokule edildi. Aşı susunun vero hücre kültüründe beşinci pasajda (SP(Bk)LK-V5) CPE oluşturarak ürediği saptandı. Bakırköy koyun çiçek virusu susunun vera hücre kültüründe onbeş kez pasajı yapıldı. Vera hücre kültüründe sekizinci pasaj ile onbeşinci pasaj arasında üretilen virüsün koyunlarda yapılan patojenite testlerinde koyunlar için patojen olmadığı saptandı. Virüsün vero hücre kültüründeki onikinci (SP(Bk)LK53-Vı2) pasajı aşı üretiminde kullanılmak üzere seçildi. Üreyen virüsün titresi DKID50 10“6 olarak belirlendi. Koyun çiçek hiperimmun serumu ile yapılan serum nötralizasyon testlerinde virüsün nötralize olduğu, H-E boyamalarda intrasitoplazmik inkluzyon cisimcikleri oluşturduğu görüldü. Virüsün vero hücre kültüründe günlük üreme titreleri ikinci gün 10 ~X25 ile başladığı, yedinci gün 10 ~60 ile pik noktaya ulaştığı ve sekizinci günden itibaren titrenin düşmeye başladığı tespit edildi. Günlük vasata geçen virus titrelerinin ikinci gün 10”1,50 olduğu, sekizinci günde 10“4,25 ile pik noktaya ulaştığı belirlendi. Virus ile enfekte hücre kültürüne tekrarlanarak uygulanan dondurma ve çözündürme işleminin toplam virus titrelerine etkileri incelendi ve en yüksek titrede virus DKID50 10 6'25 ile dört kez üstüste yapılan dondurulma çözündürülme işleminde elde edildi. SP(Bk)LK53-Vi2 susunun yapılan güvenlik ve zararsızlık testleri ile koyunlar için güvenli olduğu, kobay ve farelerde her hangi bir hastalık bulgusu oluşturmadığı saptandı. Koyunlarda yapılan bağışıklık testlerinde aşılı koyunların eprüvasyona direnç gösterdiği ve kan serumlarında 10”1 60 ile 10" 20 arasında yüksek titrede antikor oluştuğu, koyunların bağışık olduğu saptandı. Vera hücre kültürüne adaptasyonu yapılan Bakırköy koyun çiçek aşı susunun vera hücre kültüründe üretilerek koyun çiçek aşısının hazırlanmasının daha ekonomik ve pratik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to use the Vera cell culture instead of primer lamb kidney cell culture and to determine immunity levels in sheep. SP (Bk) LK53 vaccine strain of sheep pox which is used as vaccine strain of 53th- passage of lamb kidney cell culture were inoculated on to the vera cell culture. It was detected that the virus produced CPE in the 5 th. passage, was passaged 15 times. In the each of passages levels between 8th and 15th, patogenity tests were performed in the sheep and the virus was found as non- patogen for sheep. 12 * passage level was choosed as a vaccine strain and titre of virus at the 12th level was detected as TCID50 10“6. It was observed that virus was neutralized by sheep pox hyperimmun serum by SN test and intracytoplazmic inclusion bodies were seen by H-E staining. It was determined that the daily growth titreş of virus on vera cell cultures started on the day of two and titre were 10”3 25, reached the peak level with TCID50 10“6 on the day of seven and began to declain after 8 * day. Daily released virus amount from infected vera cells was 10”150 on the second day and 10“'' 2S on the 8th day reaching the peak level. The effect of freezing and thawing cycles on the total virus amount in the effected cell culture was examined. The highest level of the virus were obtained as TCID50 10”6'25 in the 4 th- freezing and thawing procedure. In the safety and inocuity tests, the virus that passaged 12 times was found to be safe for mice and quinea pig without showing any disease semptoms The immunity tests carried out in sheep showed that vaccinated sheep were resistant to challange and antibody titreş in their sera were between 10“160 10”20. Sheep had high level immunity. Therefore, the sheep were considered to be immunized.