Kronik hepatit C virüs infeksiyonlu hastalarda infeksiyon kaynakları ile hepatit C virüs genotipleri arasındaki ilişki
Hepatitis C virus transmission routes in chronic hepatitis C patients and the relationship between the virus genotype and the transmission routes
- Tez No: 131777
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmada kronik hepatit C'li hastalarda hepatit C virüsünün bulaşma yolları araştırılmış ve virüsün genotipleri ile bulaşma yolları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla 108 kronik hepatit C'li hasta HCV bulaşma riski açısından bire-bir ayrıntılı olarak sorgulanmıştır. Hastaların serum örneklerinde genotip tayini“revers hibridizasyon”yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda yer alan 108 hastanın, 82'sinin genotip lb, 6'sının genotip la, 6'sının genotip 3a, 4'ünün genotip 2a/2c, 3'ünün genotip 2a, l'inin genotip 4c/4d olduğu belirlenmiştir. Altı hastada -3'ü genotip la+lb, 2'si genotip lb+4a,l'i ise genotip lb+2a - karışık (mix) genotip saptanmıştır. Genotiplerin cinsiyete ve yaşa göre dağılımına bakıldığında, genotip lb en fazla saptanan genotip olarak dikkati çekmiştir. Gruplar arasında bulunan farklar istatistik olarak anlamlı olmamıştır. Genotip lb her yaş grubunda görülmesine rağmen, 45-60 yaş aralığında en fazla olduğu görülmüştür. İncelenen hastaların bulaşma yolları ve genotip dağılımı araştırıldığında, bulaşma yolu kesin belirlenen 56 hastanın % 44'ünü oluşturan kan ve kan ürünü alan hastalarda genotip lb en yüksek oranda bulunmuştur. Bulaşma yolu şüpheli bulunan 34 hastanın % 52,9'unu ameliyat öyküsü olan hastalar oluşturmuştur ve bu grupta genotip lb en yüksek oranda belirlenmiştir. Onsekiz hastanın bulaşma yolu belirlenememiştir. Bunların % 94,4'ünün anamnezinde diş tedavisi öyküsü saptanmış, bunun dışında bu infeksiyonu alabilmeleri için herhangi başka bir riskli durumları bulunamamıştır. Bu hastaların genotip dağılımında genotip lb yine en yüksek oranda saptanmıştır. Sonuç olarak, ülkemizde HCV'unun bulaşma yollarına bakıldığında, hastaların verdikleri bilgilere göre HCV'unun bulaşmasını açıklayabilecek en önemli bulgunun, HCV'unun bu kişilere donör kanlarının HCV yönünden taranmadığı yıllarda 67transfüzyonla bulaştığı yönünde olmuştur. Kan yolu ile bulaşmayı açıklayabilecek riskli davranışlardan, dövme,“piercing”, berberlerde bulaşma, iatrojenik bulaşma, damar içi uyuşturucu kullanımı ( çok az kişiden bu bilgi edinilebilmiştir) ya da başka belirgin bir riski bulunduran hasta belirlenememiştir. Belli bir genotipin de belli bir bulaşmada daha öne çıktığı yönünde istatistik olarak anlamlı bir sonuca da ulaşılamamıştır. 68
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY In this study, we aimed to determine hepatitis C virus transmission routes in chronic hepatitis C patients and the relationship between the virus genotype and the transmission routes. 108 chronic hepatitis C patients were examined in terms of HCV infection risk. Genotyping was performed by using a commercial reverse hybridization method. Line Probe Assay (INNO-LIPA). Genotyping of 108 HCV RNA positive patients sera revealed four different types (1,2,3, and 4) and some mixed types. Subtype lb was the most prevalent (n=82). Subtype la was detected in 6 patients, 3a,2a/2c,2a and 4c/4d in 6,4,3, and one patient respectively. Six subjects revealed mixed infections: 3 of them were la+lb, 2, lb+4a, and one lb+2a. There was no statistically significant results in the distribution of the genotypes in relation to gender and age. The 1 b subtypes was the most common in every age group, especially in 45-60 ages. When the transmission routes and the genotype distribution of the patients were examined, in the 44% of the 56 patients whose transmission routes were certain, having a history of blood or blood product transfusion; the genotype lb found out to be major genotype. 52.9% of 34 patients, whose transmission route was uncertain, having a history of surgery, had the genotype lb as the most commonly detected genotype. For 18 of the patients, the route of transmission could not be determined. Only 94,4% of these patients had the anamnesis of dental treatment. For this patient group, genotype lb was the most prevalent. According to our results, the most common route of HCV infection in our country was blood transfusion before the routine screening of blood donors. The other risk factors causing transmission by blood route, as tattoo, piercing, becoming infected at barber, iatrogenic infection, and intravenous drug usage (a few have given this information) or any other risk factor have not been recorded for any of these patients. No statistically significant relationship was detected between genotype and route of transmission. (,o