Van merkezinde bulunan müstakil meskenlerde ev tozu akarlarının görülme sıklığı
The prevalence of house dust mites in detached houses in the centre of Van
  1. Tez No: 927010
  2. Yazar: REZAN ÖZCAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Karaman R. Ö. Van Merkezinde Bulunan Müstakil Meskenlerde Ev Tozu Akarlarının Görülme Sıklığı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2022. Bu çalışma Van ilinde müstakil evler ile apartman dairelerinde akar yaygınlığını karşılaştırmak ve evlerde bulunan akar türlerini tespit etmek amacıyla yapıldı. Çalışma için Van ili İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde bulunan rastgele seçilmiş 150'si tek katlı müstakil ev ve 100'ü apartman olmak üzere toplamda 250 evden toz örneği toplandı. Evlerden 1200 W emiş gücüne sahip elektrik süpürgesi ile toplanan örnekler akar türlerinin tespiti için Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Labaratuvarlarında laktik asit ile çözdürme yöntemi ile incelendi. Çalışmaya dahil edilen 150 müstakil evden alınan toz örneklerinin 15'inde (%10) ve 100 apartman dairesinden alınan toz örneklerinin 2'sinde (%2) olmak üzere toplamda 250 eve ait toz örneğinin 17'sinde (%6,8) akar saptandı. Saptanan akarlardan Dermatophagoides pteronyssinus'un baskın tür olduğu belirlendi. Sonuç olarak, Van ilinde ev tozu akar yoğunluğunu Türkiye ev tozu akar yoğunluğu ortalamasının altında olduğu ve apartman diarelerine göre müstakil evlerde akar yoğunluğunun daha fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Karaman, R. Ö. The prevalence of house dust mites in detached houses in the centre of Van. Master's Thesis, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Faculty of Medicine, Department of Parasitology, Van, 2022. This study was conducted to compare the prevalence of dust mites in detached houses and apartments in Van province and to determine the mite species found in the houses. For the study, dust samples were collected from a total of 250 randomly selected houses, 150 of which were single-storey detached houses and 100 of which were apartments in İpekyolu and Tuşba districts of Van province. The samples collected from the houses with a vacuum cleaner with a suction power of 1200 W were examined by lactic acid dissolution method in the laboratories of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine for the determination of mite species. Mites were detected in 17 (6.8%) of the dust samples from a total of 250 houses, including 15 (10%) of the dust samples from 150 detached houses and 2 (2%) of the dust samples from 100 apartments. Dermatophagoides pteronyssinus was found to be the dominant species. In conclusion, the house dust mite density in Van province was found to be below the average house dust mite density in Türkiye and mite density was higher in detached houses than in apartment buildings.