Probiyotiklerin allerji üzerine etkisi
The effects of probiotics on allergy
  1. Tez No: 131783
  2. Yazar: RABİA CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET CİCİOĞLU ARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan barsak florasından izole edilerek tanımlanan Laktobasil ve Enterekok suşlarmdan hazırladığımız probiyotik karışım ve standart probiyotik suş Lactobacillus GG(ATCC 53103)'nin allerjideki immün cevaplar üzerine etMerinin hayvan modelinde araştırılması amaçlanmıştır. Sağlıklı insanların gaita örneklerinden izole edip tanımlanan 10 Laktobasil (8 Lactobacillus plantarum, 2 Lactobacillus rhamnosus) ve 3 Enterococcus feacalis olmak üzere 13 probiyotik susundan karışım hazırlanmıştır. Hayvan deneyinde; çalışma ve kontrol gruplarındaki Balb-c farelere 28 gün boyunca probiyotik karışım, standart suş LGG ve skim milk süspansiyonunu oral olarak uygulanmıştır. Çalışma grubundaki farelere, 14. ve 21. günlerde Ovalbumin'in intraperitonel enjeksiyonu ile immünizasyon yapılırken, kontrol grubundaki farelere sadece PBS enjeksiyonu uygulanmıştır. Bu süre sonunda fare serumlarında OVA spesifik IgE düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Hayvan deneyinde Ovalbumin'le immünizasyon yapılan çalışma gruplarında, probiyotik ve standart suş uygulanan grupların OVA spesifik IgE düzeyleri, sadece skim milk verilen gruba göre daha düşük bulunmuştur. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır(P0.05). İmmünizasyon yapılmayan kontrol gruplarının OVA spesik IgE düzeyleri arasında ise istatistiksel olarak fark bulunmamıştır(p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to investigate the effects of the probiotic mixture which we prepared from Lactobacillus and Enterococcus strains isolated from healthy human gut flora and the standart Lactobacillus GG (ATCC 53103) probiotic strain on immune responses in allergy in an experimental animal model. We prepared a mixture from a total of 13 probiotic strains composed of 10 Lactobacilli (8 Lactobacillus plantarum, 2 Lactobacillus rhamnosus) and 3 Enterococcus faecalis which are isolated from the gut flora of healthy people. We administered the probiotic mixture, standart strain LGG and skim milk suspension orally to Balb-c mice in the study and control groups for 28 days. The mice in the study groups were immunized by intraperitoneal injection of Ovalbumin on days 14 and 21 and the mice in the control groups were injected PBS only. The OVA spesific IgE levels were assayed by ELISA method in serum in each group. The OVA spesific IgE levels of the study groups which were administered probiotic and standart strain were found lower than the skim milk fed groups. The difference was statistically significant (pO.OOl). The OVA spesific IgE levels in the group which was given the probiotic mixture were found lower than the group which was fed by a standart probiotic diet but the difference was insignificant. There was statistically no difference between the OVA spesific IgE levels of the control groups which were not immunized. (p>0.05). The OVA spesific IgE levels of the study groups were found significantly higher than the control groups (pO.OOl). In conclusion, probiotics may put forward to treatment of allergic diseases as a new alternative but spesific strains of probiotics with immunoregulatuar effects need to be clearly identified and their mechanisms of action will have to be well characterized. 69