Normal, Fascioliasis'li ve Hydatidosis'li koyunlarda serum, Gama-Glutamil Transpeptidaz, total protein, albumin, globulin, biluribin değerleri üzerine araştırmalar
Researches about the values of serum, Gama-Glutamil Transpeptidaz, total protein, albumin, globulin,bilirubin in the normal sheep and sheep with Fascioliasis Hydatidosis
  1. Tez No: 48276
  2. Yazar: TÜLAY KALE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
42 6. ÖZET Tuzla Belediyesi'ne ait İstanbul Mezbaha ve Rendering Tesisleri ne kesilmek üzere getirilmiş toplam yirmi altı adet sağlıklı koyun ve on iki adet Fascioliasis'li koyun kullanılarak serum Gama-Glutamil Transpepti- daz, Total Protein, Albumin, Globulin, Total Bilirubin, Direkt Bilirubin, İndirekt Bilirubin analizleri yapılmıştır. Sağlıklı koyunların serumlarında y-GT 68,1 IU/1, total protein 6,65 g/dl, albumin 3,38 g/dl, globulin 3,58 g/dl, total bilirubin 0,10 mg, direkt bilirubin 0,05 mg, indirekt bilirubin 0,04 mg bulunmuş iken Fascioli asis'li koyunlarda bu değerlerin -y-GT 81,5 IU/1, total protein 5,64 g/di, albumin 2,74 g/dl, globulin 2,90 g/dl, total bilirubin 0,10 mg, direkt biliru bin 0,06 mg, indirekt bilirubin 0,03 mg olduğu gözlemlenmiştir. Total protein, albumin, globulin değerlerinin Fascioliasis'li koyunların serumlarında azalma gösterirken, 7-GT aktivitesinin arttığını ve bilirubin düzeylerinde ise bir değişim izlenilmediği saptanmıştır. Normal ve Fascioliasis'li koyunlarda bu parametrelerin karaciğerin ne derece zarara uğradığının bir göstergesi olabileceği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 7. SUMMARY By using thirty healthy sheep and fifteen sheep with Fascioliasis which have been brought to Istanbul Slaughter and Rendering Facility that belongs ot Tuzla Municipality; serum Gama-Glutamil Transpeptidaz Total Protein, Albumin, Globulin, Total Bilirubin, Direkt Bilirubin, îndirekt Bilirubin analysis are made. In the serum of healthy sheeps it was observed that 7-GT was 68.1 IU/1, total protein was 6,65 g/dl, albumin was 3.38 g/dl, globulin 3.58 g/dl, total bilirubin was 0.10 mg, direct bilirubin was 0.05 mg, indirect bilirubin was 0.04 mg where as in the serum of shapes which have Fascioliasis 7-GT 81.5 IU/1, total protein was 5.64 g/dl, albumin was 2.74 g/dl, globulin was 2.90 g/dl, total bilirubin was 0.10 mg, direct bilirubin was 0.06 mg, indirekt bilirubin was 0.03 mg. In the serum of sheeps which have Fascioliasis it was observed that total protein, albumin, globulin values were decreased while 7-GT activity was increased and value of bilirubin wasn't changed. In healthy sheeps and sheeps with Fascioliasis these parameters are suggested to be the sign of the intensity of dom age in the liver.