Denizli il merkezindeki kadınların ilk hamilelik sırasında rubella IgG seropozitifliği
Rubella IgG seropozitivity in pregnant women during first pregnancy in Denizli
- Tez No: 131811
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII.OZET Çalışma, Denizli'de rubella seroprevalansının belirlenerek ilk hamileliği sırasındaki kadınlarda rubella seronegatif bireylerin tespit edilmesi ve bunların KRS riskinden korunmaları için erken postpartum dönemde aşılamalarının yapılarak sakat doğumların önüne geçilmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla Denizli il merkezinden hamileliğin ilk trimesterindeki 232 kadın çalışmaya alındı. Bu kadınlardan elde edilen serumlarda rubella IgG antikorları Mikro ELISA yöntemiyle belirlendi. Çalışmaya alman 232 kişiden 192 (%82.8)'sinin daha önce rubella hastalığım geçirmiş veya aşılanmış, 40 (%17.2) kişinin ise hastalığa duyarlı oldukları tespit edildi. Çalışma grubundaki kişilerde rubella seropozitifliğinin yaş, kardeş sayısı, sosyo-ekonomik durum, eğitim düzeyi, yatılı okulda okuyup okumama gibi koşullardan etkilenmediği saptandı (p>0.05). Döküntülü hastalık geçirmediğini, rubella aşısı olmadığım, sadece rubella hastalığım geçirdiğini, sadece rubella aşısını olduğunu ifade eden gruplar arasında rubella IgG seropozitifliği yönünden istatistiki olarak anlamlı fark bulunmadı. Kişiden alınan öykü ile bağışıklık durumunun belirlenmesinin mümkün olmadığı kanısına varıldı İlkokul mezunlanmn %6.6'sınm, yüksek öğrenim düzeyine sahip olanlarının %3 3. 3 'ünün aşı hakkında bilgisinin var olduğu saptandı ve sonuçlar istatistiki olarak anlamlı bulundu (p0.05). 48232 hamileden %17.2'sinin hamilelik dönemi içinde rubella hastalığına yakalanmaları durumunda KRS'lu çocuk doğurma riskine sahip olduğu belirlendi. KRS'lu çocuğun topluma, aileye ve kendilerine getireceği maddi ve manevi yük dikkate alındığında aşılamanın önemi anlaşılacaktır. Bu nedenle ülkemizde rubella aşısının rutin aşılama programına alınmasının uygun olacağı düşünülmektedir. 49
Özet (Çeviri)
Vin.SUMMARY 'Rubella IgG seropozitivity in pregnant women during first pregnancy in Denizli' This study was made to investigate rubella seroprevalance among the women at their first pregnancy and find out rubella seronegative individuals in order to prevent them from congenital rubella syndrome risk and giving malformated births by early postpartum vaccination. A total of 232 pregnant women at their first trimester in Denizli were chosen for this purpose as the study population. Serum specimens of these women were screened for rubella IgG antibody by Micro ELISA method. Of 232 women, 192 (%82.8) had the rubella disease or were vaccinated prior to the research, 40 (%17.2) women were sensitive to the disease. The seropozitiveness of rubella in the research group was not affected by age, number of sublings, sosyo-economic status, the level of education and from situations such as having the education at a boarded school (p0.05). 50In conclusion, totally of 232 pregnant women, %17.2 of the women in pregnancy period can be infected with the disease, and they can deliver a risky baby with congenital rubella syndrome. The importance of vaccination could be understood by the financial and phycological burden carried by children with congenital rubella syndrome to the community, family and themselves. Because of this reason it is thought that rubella vaccination must be included in national vaccination program. 51