Koroner arter bypass greftleme cerrahisinde internal mammariyen arter spazmının önlenmesinde diltiazem ve nitrogliserinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of diltiazem and nitroglycerin for prevention of internal mammary artery spasm during coronary artery bypass grafting surgery
- Tez No: 131842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HEPAĞUŞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Koroner Arter Bypass Greftleme Cerrahisinde Internal Mammariyen Arter Spazmının Önlenmesinde Diltiazem ve Nitrogliserinin Etkilerinin Karşılaştırılması Yıldıray Tabel, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, İzmir. internal mammariyen arter (İMA), koroner arter bypass greftleme cerrahisinde kullanılan önemli bir grefttir. İMA'nm hazırlığı sırasında vazospazm oluşabilir. Cerrahi uyarı, İMA vazospazmından sorumlu faktörlerden biri olarak bilinmektedir. Arterin hazırlığına geçilmeden önce uygulanan farmakolojik bir ajanın, İMA akımı üzerine olan etkisi günümüze değin araştırılmamıştır. Miyökardiyal revaskülarizasyon amacıyla arterin disseksiyonundan önce başlanan ve hazırlığı boyunca sürdürülen diltiazem ve nitrogliserin infüzyonlarının, İMA akımı üzerine olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla prospektif, çift kör klinik bir çalışma planlanmıştır. Sol İMA'nm greft olarak kullanılacağı elektif koroner arter bypass greftleme cerrahisi planlanan 60 hasta randomize olarak diltiazem (n=30, 0.05-0.1 mg/kg/sa) ve nitrogliserin (n=30, 0.25-2.5 ug/kg/dk) gruplarına ayrılmıştır. Çalışma ilaçlarının infüzyonuna sternotomi sonrasında başlanmış ve İMA'nın hazırlığı süresince devam edilmiştir. Anestezi yönetimi her iki grupta benzer uygulanmıştır. İMA hazırlanıp, bifürkasyonunun hemen proksimalinden kesildikten sonra birinci İMA serbest akımı ölçülmüştür. İkinci akım İMA'nın boyu greftleme için belirlenip, distal kısmı rezeke edildikten sonra ve venöz kanülasyon öncesi ölçülmüştür. Her iki İMA akım ölçümleri sırasında, kalp atım hızı, ısı, ortalama arteriyel basınç ve santral ven basıncı değerleri kaydedilmiştir. Gruplararasında demografik ve hemodinamik veriler benzer olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of the Effects of Diltiazem and Nitroglycerin for Prevention of Internal Mammary Artery Spasm during Coronary Artery Bypass Grafting Surgery. Yıldıfay Tabel, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, İzmir. The internal mammary artery (IMA) is an essential conduit for coronary artery bypass grafting. Vasospasm can occur during preparation of IMA. Surgical stimuli is known as one of the responsible factors of IMA vasospasm. The effect of a pharmacologic agent on IMA flow when it is administered prior to harvesting the artery has not been previously documented. A prospective, double-blind clinical study was designed to compare the effects of infusions of diltiazem and nitroglycerin on IMA flow starting from pre-harvesting period and continuing throughout the preparation period of IMA for myocardial revascularization. Sixty patients scheduled for elective coronary artery bypass grafting surgery with the left MA were randomly allocated into two groups; the patients of diltiazem group (n=30) received diltiazem 0.05-0.1 mg/kg/hr and the patients of nitroglycerin group (n=30) received nitroglycerin 0.25-2.5 ng/kg/min. Infusions of study drugs started after sternotomy and continued throughout the preparation period of MA. Anesthetic management was similar in both groups. After IMA was harvested and cut just proximal to its bifurcation, the first MA free flow was measured. The second MA flow was measured after the distal end of MA was resected as necessary for grafting and before venous cannulation. Heart rate, temperature, mean arterial and central venous pressures were recorded during both MA flow measurements. Demographic and hemodynamic data were similar between the groups.