Analysis of flow, roughness and downstream boundary condition uncertainties within HEC-RAS 1-D modeling
HEC-RAS 1-B modeli kullanılarak akış, pürüzlülük ve aşağı mansap sınır koşulu belirsizliklerinin analizi
- Tez No: 854848
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hidrolik model, nehirler, kanallar ve drenaj ağları gibi doğal veya mühendislik sistemlerindeki su akışının davranışını simüle etmek için kullanılan matematiksel bir gösterimdir. Bu modeller, çeşitli koşullar altında akış hızları, su seviyeleri ve hızlar gibi değişkenlerin tahmin edilmesine yardımcı olur. Sayısal Yükseklik Modelleri (DEM'ler), hidrolojik değerlendirmeler (Şiddet-Süre-Dönüş Aralığı eğrileri, hidrograflar), pürüzlülük katsayıları ve sınır koşulları, simülasyonların doğruluğunu etkileyen hidrolik modeller için girdilerdir. Girdi parametrelerindeki belirsizlikler model tahminlerinin kesinliğini etkileyebilir. Bu çalışmada, Manning pürüzlülük katsayısı, kararlı debi ve mansap sınır koşulu olarak bilinen su yüzeyi seviyesi girdi değerlerine uygun olasılık dağılımları atanarak dört farklı senaryo uygulanmıştır. Çalışma, HEC-RAS ve Visual Basic Applications yazılımları kullanılarak otomatik Monte Carlo tabanlı bir yaklaşımla Antalya'nın Alanya ilçesindeki Kargıcak Çayı havzasında gerçekleştirilmiş ve modellenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, mansap sınır koşulundaki değişimin, derenin mansap bölgesinden 200 metre içerisinde yer alan kesitlerde ve sanat yapılarındaki su seviyesi yüksekliğini etkilediği görülmektedir. Kararlı debi ve Manning sürtünme katsayısındaki belirsizlikler de eklendiğinde, en kritik durumun bu parametrelerin maksimum değerleri girildiğinde oluştuğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
A hydraulic model is a mathematical representation used to simulate the behavior of water flow in natural systems, such as rivers or engineered structures, such as channels, and drainage networks. These models help in predicting variables like flow rates, water levels, and velocities under various conditions. Digital Elevation Models (DEMs), hydrological assessments (Intensity-Duration-Frequency (IDF) curves, hydrographs), roughness coefficients and boundary conditions are main inputs for hydraulic models and they influence the accuracy of the simulations. Uncertainties in input parameters can affect the precision of the model's predictions. In this study, four different scenarios were implemented by assigning appropriate probability distribution functions to the input values of Manning roughness coefficient, inflow (steady state discharge), and known water surface elevation as the downstream boundary condition. The study was carried out and modeled using an automated Monte Carlo-based approach with using HEC-RAS and Visual Basic Applications software in the Kargıcak River watershed in Alanya, Antalya. When examining the results, it is observed that the variation in the downstream boundary condition affects the water level in the sections within 200 meters of the outlet in the downstream region of the stream and the water level at the structures (e.g. bridges). When the uncertainties in steady state discharge and Manning roughness coefficient values are also included as uncertainties, the most critical situation is observed to occur when these parameters are entered at their maximum values.