Total ve parsiyel kalça protezi operasyonu sonrası analjezide epidural , intravenöz ve intrakapsüler tramadol uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of epidural, intravenous and intracapsular administration of tramadol for postoperative analgesia after total and partial hip arthroplasty operations
  1. Tez No: 131877
  2. Yazar: NERMİN ÜNLÜ (ÖZTÜRK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞİN ALAGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu kontrollü, randomize ve çift kör çalışmada total veya parsiyel kalça protezi operasyonu geçiren 60 olguda, epidural, intravenöz ve periprotestetik/intrakapsüler 75 mg tramadol uygulanması; analjezik etkinlik, hemodinamik, solunumsal ve yan etkiler yönünden karşılaşünlmıştır. İndüksiyondan sonra tüm olgulara lumbal epidural kateter uygulanmış, operasyon bitiminde kapsül kapatılırken Grup I 'e epidural kateterden 5 ml (75mg) tramadol, intravenöz ve periprotestetik/intrakapsüler 1.5 mi %0.9 NaCL (serum fizyolojik; SF); Grup II'ye epidural kateterden 5 mi SF, intravenöz 1.5 ml (75mg) tramadol ve periprotestetik/ intrakapsüler 1.5 mi SF; Grup IH 'e epidural kateterden 5 mi SF, intravenöz 1.5 mi SF ve periprotestetik/intrakapsüler 1.5 ml (75mg) tramadol ve Grup IV'e epidural kateterden 5 mi, intravenöz ve periprotestetik/intrakapsüler olarak 1.5 mi SF uygulanmıştır. Postoperatif dönemde ağn skoru 4 ve üzerinde olduğunda, 2mg morfin+25 mg lidokain epidural yoldan uygulanmıştır. Analjezi süresi ve toplam morfin dozu ile, ekstübasyon sonrası (0), 1, 4, 8, 12, 48. saatlerde ağn skorları (VAS), sistolik ve diyastolik arter basıncı, kalp hızı, dakika solunum sayısı, SpC>2, sedasyon ve yan etkiler kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF EPIDURAL, INTRAVENOUS AND PERIPROSTHESIC/INTRACAPSULAR ADMINISTRATION OF TRAMADOL FOR POSTOPERATIVE ANALGESIA AFTER TOTAL AND PARTIAL HIP ARTHROPLASTY OPERATIONS SUMMARY In this randomised, controlled and double-blinded study the epidural, intravenous and periprosthesic/intracapsular administration of 75 mg tramadol were compared for analgesic efficacy, hemodynamic, respiratory and side effects in 60 patients after hip arthroplasties. After induction, epidural catheterization was performed and at the end of the operation, when the capsule was closing, Group I received tramadol 75mg/5ml epidurally, 1.5 ml 0.9% NaCl intravenously, 1.5 ml 0.9% NaCl periprosthesic/intracapsularly; Group II received 5ml 0.9% NaCl epidurally, 75 mg/1.5 ml tramadol intravenously, 1.5 ml 0.9% NaCl periprosthesic/intracapsularly; Group HI received 5ml %0.9 NaCl epidurally, 1.5 ml 0.9% NaCl intravenously, 75 mg/1.5 ml tramadol periprosthesic/intracapsularly. Group IV (control) received %0.9 NaCl by epidural, intravenous and periprosthesic/intracapsular routes. Patients received 2 mg morphine+25 mg lidocaine epidurally, when experienced pain greater than score 4, postoperatively. Analgesic duration, total morphine consumption and pain scores (VAS), systolic and diastolic arterial pressure, heart rate, respiration rate, SpOs, sedation and side effects were recorded after extubation (0) and at 1, 4, 8, 12, 24 and 48th hours.