Desfluranın pediyatrik anestezide kullanımı
Use of desflurane in paediatric anaesthesia
- Tez No: 131901
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışma desfluranın bebek ve çocuklarda kullanımı ile ilgili özelliklerim araştırmak için yapıldı. Çalışma kapsamına inguinal herni, inmemiş testis, sünnet, basit hipospadiyas gibi günübirlik ameliyat geçirecek, yaşlan 1 ay- 5 yaş arasında değişen ASA I risk grubundan 81 hasta dahil edildi. Literatürlerde belirtilen 1 MAC değerlerine göre hastalarımızı dört yaş grubuna ayırdık. Grup 1 (n=20); 1-6 aylık yaş grubu ve MAC değeri % 9.42, Grup 2 (n=l 1); 6 ay-lyaş grubu ve MAC değeri % 9.92, Grup 3 (n=30); 1-3 yaş grubu ve MAC değeri % 8.72, Grup 4 (n=20); 3-5 yaş grubu ve MAC değeri %8.62. Ameliyat öncesi anestezi viziti sırasında, çocuğun yanında sigara içilip içilmediği, evdeki ısıtma sistemi sorgulandı. Hemoglobin, hematokrit değerleri kaydedildi.Ameliyat günü ve sırası sodalaym kuruluk oram hesaplamaları yapılmak üzere kaydedildi. Premedikasyon yapılmadan ameliyat masasına alınan hastalarda EKG, noninvazif kan basıncı, kalp atım hızı, periferik oksijen satürasyonu değerleri uyanıklık döneminde, entübasyon sonrası, cerrahi başlangıcında ve sonrasında 15. dk. ve 30. dakikada kaydedildi. Anestezi indüksiyonu mevcut damar yolundan tiopenton, atrakuryum, fentanil ile sağlandı. Desfluran kademeli olarak arttırılarak yaşa uygun MAC değerine gelindiğinde hastalar entübe edildi. Yan kapalı dolanımlı tek kullanımlık devre kullanılarak mekanik ventilasyon başlandı. Mekanik ventilasyonun 1. dk ve 30. dk da ven kam alındı, karboksihemoglobin değerleri kaydedildi. Ameliyat sonlandığında gaz akımı yutkunma refleksinin ve spontan hareketlerin başlangıç süreleri, ekstübasyon süreleri not edildi ve bu sırada her on saniyede bir inspire ve ekspire edilen desfluran yüzdeleri kaydedildi. Uyanma sırasında oluşan komplikasyonlar; laringospazm, apne, mutlak aspirasyona ihtiyaç gösteren sekresyon varlığı, bulantı, kusma da aynca not edildi. Elde edilen bulgulann istatistiksel analizinde tek yönlü ANOVA, Tukey-Kramer, eşlendirilmiş student-t testi, ki-kare testi ve korelasyon analizi kullanıldı, Desfluranın Pediyatrik Anestezide Kullanımı -36- /. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D.Çalışmamızda 1 MAC değerlerinde desfluran kullanılmasıyla ameliyat süresince KAH, SAB, DAB takiplerinde yaşa uygun normal değerlerden sapma olmadı, hemodinamik olarak stabilite sağladık. Sodalaym kulanımı ile klinik koşullarımızda karbonmonoksit artışına rastlanmadı. Uyanma döneminde oluşan komplikasyonlardan sekresyon varlığı, diğer çalışmaların aksine en sık rastladığımız komplikasyon oldu, bulantı diğer çalışmalarda sıklıkla belirtilmesine karşın bizde az rastlanılan bir komplikasyondu. Çalışmamızda ameliyatın bitiminden ekstübasyona kadar geçen süre 1-6 aylık grubumuzda yapılmış çalışmaların bazılarından daha kısa idi. Ancak diğer gruplarımızda ekstübasyon süreleri diğer çalışmalardan daha uzun bulunmuştur. Wash-out hesaplamaları ile elde ettiğimiz sonuçlar yan kapalı geri solumalı devre kullandığımız için literatürde belirtilen değerlerden daha yüksek bulunmuştur. Sonuçta günübirlik ameliyat edilen bebek ve çocuk yaş gruplarında 1 MAC desfluran kulanımın ın uygun olduğu sonucuna ulaştık. Desfluranın Pediyatrik Anestezide Kullanımı -37- /. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The specific effects of desflurane use in infants and children were evaluated in this study. Eighty-one patients with ASA physical status I and ages ranging between 1 month-5 years who were scheduled for outpatient minor surgery included inguinal hernia, undescended testis and circumcision. Following approval by the ethics committee, parents informed consent. The patients were grouped according to age and each group recevied desflurane at 1 MAC, stated as in the literature. Group 1 (n=20); 1-6 months, MAC values % 9.42, Group 2 (n=l 1); 6-12 months MAC values % 9.92, Group 3 (n=30); 1-3 years, MAC values % 8.72, Group 4 (n=20); 3-5 years, MAC values %8.62. The smoking habit of the parents and the heating systems in the house were asked during the preoperative visit. The preoperative hemoglobin and hematocrit values were recorded. The day of surgery and the order of the procedure were noted in order to evaluate the humidity of sodalime. Unpremedicated patients were admitted to the operating room, heart rate, noninvasive blood pressure, SpÛ2 recorded at awake, immediately after intubation, at the start of surgery and 15th, 30th minute of the surgery. Induction performed with thiopentone, atracurium and fentanyl via present intravenous line. Desflurane vaporizer settings stepwise up to 1 MAC adjusted to age. Mechanical ventilation initiated and venous blood samples were withdrawn for assessment of carboxyhemoglobine level. At the and of surgery the gas flow stopped and inspired and expired desflurane ratios were recorded every ten seconds. Duration of swallowing, spontaneous movement and extubation were noted. Complications of recovery laryngospasm, apnea and excessive secretions were recorded. ANOVA for repeated measurements and one way ANOVA, post hoc Tukey-Kramer, paired students t test, chi square and corelation analysis performed for statistical analysis. In this study heart rate, sistolic arterial pressures and diastolic arterial pressures decreased significantly but this was not clinically relevant. Desfluranm Pediyatrik Anestezide Kullanımı -38- /. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A. D.The use of desflurane with sodalime did not produce carboxyhemoglobine our clinical setting. The incidence of excessive secretions observed significantly, but nause and vomiting were rare. The duration of extubation was shorter in the 1-6 months age group when compared to the literature. In the other groups this duration was longer. The results we achieved with the wash-out calculations were higher than previous studies might be due to the rebreathing anesthesia systems used. We cocluded that use of desflurane for at 1 MAC for outpatient infants and children is suitable. Desfluranm Pediyatrik Anestezide Kullanımı -39- /. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D.