Pediatrik hastalarda sevofluran ve desfluran anestezisinin hemodinami, derlenme ve postoperatif yan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of sevoflurane and desflurane about hemodynamics, recovery and postoperatif side effects at pediatric patients
- Tez No: 196144
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalısmada tonsillektomi ameliyatı uygulanacak olan çocuk hastalarda yeni inhalasyon ajanları olan sevofluran ve desfluranın, perioperatif - postoperatif hemodinami, derlenme ve postoperatif bulantı, kusma ve ajitasyon yönünden karsılastırılması amaçlandı. Etik kurul ve hasta yakınlarının onayı alındıktan sonra, ASA I-II grubuna giren, yasları 5-14 yas arasında degisen toplam 45 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu için 1.5 - 2.5 mg/kg propofol ve 0.1 mg/kg vekuronyum bromür verildi. Anestezi idamesi için Grup 1'e (n: 22) % 50 N2O + % 50 O2 karısımı içerisinde % 5-7 desfluran verildi. Gruba 2'ye (n: 23) ise % 50 N2O + % 50 O2 karısımı içerisinde % 2-2,5 sevofluran uygulandı. Hemodinamik parametreler (SAKB, DAKB, OAB, KAH ve SpO2), ek ilaç kullanımı, cerrahi girisim süresi, anestezi süresi, ekstübasyon zamanı, göz açma zamanı , sesli uyarıya yanıt zamanı ,ajitasyon ,bulantı, kusma, VAS ve MAS degerleri kaydedildi. Perioperatif ve postoperatif hemodinami, ekstübasyon zamanı , göz açma zamanı ,sesli uyarıya yanıt zamanı ajitasyon ve postoperatif bulantı, kusma ve VAS degerleri yönünden fark saptanmadı (p>0.05). Her iki gruptada ciddi hipotansiyon ve bradikardi görülmedi. Postoperatif 1. dakikada desfluran anestezisi uygulanan grupta SpO2 degerleri sevofluran anestezisi uygulanan gruba göre istatiksel olarak daha düsük saptandı (p0.05). Sonuç olarak; tonsillektomi operasyonu uygulanan çocuk hastalarda desfluran ve sevofluran inhalasyon ajanlarının; hemodinamik parametreler, derlenme ve postoperatif yan etki bakımından benzer özelliklere sahip oldugu saptanmıstır. Tonsillektomi gibi agız içi cerrahi girisimlerde, ekstübasyon sonunda hastanın hava yolu kontrolünü erken saglanması için, hızla uyanması istenen bir özelliktir. Kısa süreli cerrahi girisimlerde desfluran ile derlenme, sevoflurana göre istatiksel olarak belirgin boyutta olmasa da, daha kısa oldugu saptandı. Desfluran anestezisinin erken uyanma özelligi nedeniyle daha avantajlı gibi görülmesine karsın, her iki ajanın çocuklarda tonsillektomi gibi kısa süreli cerrahi girisimlerde güvenle kullanılabilecegi kanısına varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to compare the desflurane and sevoflurane about perioperative and postoperative hemodynamics, recovery and postoperative nausea, vomiting and agitation at the children patients that has been scheduled tonsillectomy operation. After the approval of ethical committee and patient?s family ASA 1-2 group between 5-14 ages of 45 patients divided into two group randomly. Propofol 1,5-2,5 mg/kg and vecuronium bromur 0,1 mg/kg were given for anesthesia induction. Group 1 (n=22) was given 5-7 % desflurane in the mixture of 50 % N2O + 50 % O2 and Group 2 (n:23) was given 2-2;5 % sevoflurane in the mixture of 50 % N2O + 50 % O2 for the continuation of anesthesia. The data of hemodynamic parameters (SAP, DAP, MAP, HR and SPO2) additional medication, the duration of surgery the duration of anesthesia. The extubation time, eye opening time, the response time to the voice alert, agitation, nausea, vomiting, VAS and MAS recorded. There were no difference about perioperative and postoperative hemodynamics, extubation time, eye opening time, response time to voice alert, agitation, postoperative nausea and vomiting and VAS (p>0,05). There were no serious bradycardia and hypotension in any groups. SPO2 data was statistically lower at desflurane group than sevoflurane group at the postoperatively 1 st minute (p0,05). Finally; it was founded that desflurane and sevoflurane anesthesia at the children who undergo tonsillectomy were similar about hemodynamic parameters, recovery and postoperative side effects at the surgeries like tonsillectomy. Fast wake up is a wanted characteristic in order to early airway control after extubation. The recovery with desflurane was shorter than sevoflurane as statistically unclear at short duration surgeries. It was suggested that although desflurane anesthesia has more advantage because of early recovery, both agents can be used safely at children for short duration surgeries like tonsillectomy.