Pediatrik hastalarda intraoperatif sevofluran veya desfluran kullanımının postoperatif boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük üzerine muhtemel etkileri
The possible effects of intraoperative sevoflurane or desflurane use on postoperative sore throat, hoarseness and cough in pediatric patients
  1. Tez No: 894063
  2. Yazar: GÖKHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYYE ÜLGEN ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Genel anestezi altında ameliyat sonrası boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük gibi durumlar sık görülen bir durumdur. Klinisyenler bunu genellikle nispeten küçük ve yönetilebilir bir komplikasyon olarak değerlendirse de özellikle pediatrik hasta grubunda bu sorunlar hem hastayı hem de ailesini gereğinden fazla endişeye sevk edebilir. Çocuklarda bu konu ile ilgili çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışma herhangi bir solunumsal problemi olmayan pediatrik hasta grubunda, sık kullanılan iki inhalasyon anestezik ajanı olan desfluran (DES) ve sevofluranın (SEV) postoperatif boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük üzerine etkilerini prospektif randomize bir şekilde değerlendirip karşılaştırmayı amaçlar. Gereç ve Yöntem: ASA (American Society of Anesthesiologists) sınıfı I ve II, mallampati skoru I ve II olup, genel anestezi altında orotrakeal entübe şekilde elektif minör cerrahi planlı 5-13 yaş arası çocuk hastalar rastgele olarak DES ve SEV gruplarına atandı. İnhaler anestezik ajanlar için 1 MAC değeri hedeflendi. BİS monitörizasyonu ile BİS değeri 40-60 arasında olacak derinlikte bir anestezi amacıyla gerektiğinde sevofluran veya desfluran konsantrasyonları ayarlandı. Birinci amaç post-operatif 0.dakika, 30. dakika, 2-6-12-24. saatlerde boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük durumlarının karşılaştırılmasıydı. Ayrıca post- operatif bulantı-kusma (PONV), uzamış sedasyon durumu ve kurtarıcı analjezik ihtiyacı durumları da karşılaştırıldı. Bulgular: Yüz yirmi hasta analize dahil edildi. Post-operatif ilk 24 saatte boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük insidansları DES ve SEV gruplarında benzerdi (sırasıyla p=0,575 / 0,149 / 0,822). Ses kısıklığı çoğunlukla hafif düzeydeydi ve post-operatif ilk 30 dakika DES grubunda (%38,3) SEV grubuna göre (%21,7) anlamlı derecede daha fazla görüldü (p=0,046). SEV grubunda post-operatif sedasyon düzeyi (%73,3) DES grubuna kıyasla (%53,3) daha yüksek görüldü (p=0,023). Sonuç: Elektif minör cerrahi sürecinde desfluran kullanılan pediatrik hastalarda sevoflurana göre postoperatif ilk 30 dakikada hafif düzeydeki ses kısıklığı daha fazla bulundu. Bunun dışında post-operatif ilk 24 saatte boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük insidansları her iki grupta benzer şekilde görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sore throat, hoarseness, and cough are common postoperative complications following general anesthesia. While these symptoms are often considered minor and manageable, they can cause significant concern for both pediatric patients and their families. However, limited research has been conducted on these issues in children. This study aims to evaluate and compare the effects of two widely used inhaled anesthetic agents, desflurane (DES) and sevoflurane (SEV), on postoperative sore throat, hoarseness, and cough in a pediatric population without pre-existing respiratory conditions. Material and Method: Pediatric patients aged 5-13 years, classified as ASA (American Society of Anesthesiologists) class I or II and with Mallampati scores I or II, who were scheduled for elective minor surgery under general anesthesia, were included in this prospective randomized study. Participants were randomly assigned to receive either DES or SEV. A MAC value of 1 was targeted for inhaled anesthetic agents. With BIS monitoring, sevoflurane or desflurane concentrations were adjusted when necessary for deep anesthesia with a BIS valu e between 40-60. The primary outcome was the incidence of postoperative sore throat, hoarseness, and cough at 0 minutes, 30 minutes, and 2, 6, 12, and 24 hours post-surgery. Secondary outcomes included postoperative nausea and vomiting (PONV), prolonged sedation, and the need for rescue analgesics. Results: A total of 120 patients were analyzed. The incidence of sore throat, hoarseness, and cough within the first 24 hours postoperatively was similar between the DES and SEV groups (p=0.575/0.149/0.822, respectively). Mild hoarseness within the first 30 minutes postoperatively was significantly more common in the DES group (38.3%) compared to the SEV group (21.7%) (p=0.046). Additionally, the SEV group experienced a higher level of postoperative sedation (73.3%) compared to the DES group (53.3%) (p=0.023). Conclusion: Mild hoarseness in the first 30 minutes postoperatively was more prevalent in pediatric patients receiving desflurane compared to those receiving sevoflurane during elective minor surgery. The overall incidences of sore throat, hoarseness, and cough in the first 24 hours postoperatively were similar between the two groups.