Kronik böbrek parankim hastalığında idrar aldosteron atılımı ile hastalık progresyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between urinary aldosterone excretion and disease progression in patients with chronic renal disease
- Tez No: 131928
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHSUVAR ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Son yıllarda renin-anjiotensin-aldosteron sistemi'nin temel mediatörü olan anjiotensin II yanında, aldosteronun da hemodinamik ve doğrudan hücresel etkileri ile böbrek hastalığı progresyonunda rol oynadığı görüşü giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmada kronik renal parankimal hastalığı olan bireylerde idrarla aldosteron atılımının renal hasarın progresyonu ile ilişkili bir faktör olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 54.6Ü1.1 yıl olan, 11 'i kadın, 23'ü erkek toplam 34 hasta alındı. Çalışma başlangıcında ortalama kreatinin klirens 37.2+18.5 ml/dak ve proteinüri miktarı 1571.0 (196-10575) mg/gün idi. Hastalar iki gruba ayrılarak, bir gruba ramipril 2.5 mg/gün verilip, diğer grubun tedavisinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Hastaların çalışma başlangıcında ve 6. ayda klinik özellikleri, ambulatuvar kan basıncı izlemi ile saptanan kan basınçları, hematolojik ve biyokimyasal özelliklerine ek olarak; kreatinin klirens, 24 saatlik idrarda protein, serum ve idrar aldosteron ölçümleri yapıldı ve idrar aldosteron/kreatinin oranlan hesaplandı. Ramipril uygulanan grupta diğer gruba göre anlamlı proteinüri azalması olurken (p0.05). Çalışma bulgularımız, idrar aldosteron/kreatinin oranının 6 aylık izlemde kreatinin klirens ya da proteinüride ortaya çıkan değişikliklerle ilişkisinin olmadığım ve ACE inhibitörü tedavisinden etkilenmediğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Aldosteron, İdrar aldosteron atılımı, Progresyon, Proteinüri, Renal parankimal hastalık, Renin-anjiotensin-aldosteron sistemi. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF RELATIONSHIP BETWEEN URINARY ALDOSTERONE EXCRETION AND DISEASE PROGRESSION IN PATIENTS WITH CHRONIC RENAL DISEASE Activation of renin-angiotensin system is one of the most prominent factors responsible for the progression of chronic kidney disease, angiotensin II being the principal mediator of the system. Recently, aldosterone also has received much attention in this regard. We aimed to determine probable correlation of urinary aldosterone excretion to both renal functions and proteinuria in patients with chronic kidney disease. Thirty-four patients, 11 female and 23 male, aging 54.6+11.1 years were included in the study. The patients were divided into two groups. The first group received 2.5 mg of ramipril daily and the second group continued to receive their previous medications. In addition to clinical evaluations, 24-hour ambulatory blood pressure measurements, hematological and biochemical parameters, creatinine clearance, 24-hour urinary protein excretion, serum and urinary aldosterone levels were determined, and urinary aldosterone /creatinine ratio was calculated in all patients both at the beginning of the study and the end of 6-month period.