Karotis arter stenozunun endovasküler tedavisi ve işleme bağlı tromboembolik komplikasyonların monitorizasyonunda difüzyon MRG'nin rolü
Endovasküler therapy in the treatment of carotid artery stenosis and the usage of diffusion weighted imaging in the monitorization of thromboembolic complications
- Tez No: 131931
- Danışmanlar: PROF. DR. SARUHAN ÇEKİRGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Gümüş B., Karotis arter stenozunda endovasküler tedavi ve tromboembolik komplikasyonların monitorizasyonunda difüzyon MRG'nin yeri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyodiagnostik Anabilim Dalı Tezi, Ankara, 2003. Endovasküler terapi karotis arter hastalığının tedavisinde giderek artan oranda kabul gören bir tedavi modalitesidir. Bu prosedürün güvenilirlik ve etkinliğini ortaya koymak amacıyla noninvaziv güvenilir bir metoda ihtiyaç duyulmaktadır. Difüzyon- ağırlıklı MRG (D AG) erken beyin iskemisine çok duyarlı olup, bu amaca hizmet edebilecek bir modalitedir. Endovasküler tedavi 22 hastanın, 25 stenotik arterinde gerçekleştirilmiştir (Teknik basan % 100). İşleme bağlı olabilecek akut iskemik enfarktları saptamak amacıyla hastalara işlemden 1 gün önce ve 3 gün sonra DAG yapıldı. Buna ek olarak hastalar, 30 günlük mortalite hızı, major ve minör inme oranlan, takip süresi boyunca potansiyel nörolojik komplikasy onlar ve tedavi edilen arterlerdeki restenoz oranlan açısından değerlendirildiler. 1 hasta gelişen subdural hematom nedeniyle kaybedildi (%4.5). Hiçbir hastada major veya minör inme izlenmedi. Tedavi edilen 24 serebral hemisferin sadece 2' sinde 3. gün DAG'da akut iskemik enfarkt saptandı. Akut enfarkt saptanan hastalardan biri klinik olarak asemptomatikti. Bizim çalışmamızında ortaya koyduğu üzere, endovasküler terapi, karotis arter stenozunun tedavisinde güvenilir ve etkin bir yöntemdir. DAG, işleme bağlı tromboembolik komplikasyonları monitorize etmek üzere nörogirişimsel işlemlerin bir parçası olarak düşünülmelidir. Anahtar kelimeler Karotis arter stenozu, endovasküler tedavi, tromboembolik hadise, akut enfarkt, difüzyon-ağırlıklı MRG
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gumus B., Endovascular therapy in the treatment of carotid artery stenosis and the usage of diffusion- weighted imaging in the monitorization of thrombo embolic complications, Hacettepe University, Faculty of Medicine, Department of Radiology, Ankara, 2003. The endovascular therapy is increasingly considered as the treatment modality for carotid artery disease. To assess the safety and efficacy of this procedure, a reliable noninvasive method is required. Diffusion-weighted MRI (DWI) is very sensitive to early brain ischaemia and might therefore serve this purpose. Endovascular tratment was performed in 25 stenotic arteries of 22 patients ( Technical success % 100). DWI was performed 1 day before and 3 days after the procedure to detect the acute ischemic infarcts. In addition to that, 30 days mortality, major and minor stroke rates, potential neurologic complications during the follow- up period and the restenosis rate in the treated arteries were also evaluated. 1 patient died following the treatment because of subdural hematoma ( %4.5). No major or minor stroke was detected in any patient. Only 2 acute ischaemic infarcts were detected in 24 treated cerebral hemispheres in DWI. One of these patients in whom an acute infarct had been detected was clinically asymptomatic. As demonstrated in our study, endovascular therapy is a safe and effective modality in the treatment of carotid artery disease. DWI must be considered as a part of neurointerventional procedures to monitorize the thrombo- embolic complications related to the procedure. Key Words Carotid artery stenosis, endovascular therapy, thrombo-embolic event, acute infarct, diffusion-weighted MRI