Kolon patolojilerinde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans kolonografi
CT ve MR colonography-in colonic pathologies
  1. Tez No: 131942
  2. Yazar: RAHİME HAYKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KARAKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
7. ÖZET Gastrointestinal sistemin en sık görülen maligniteleri olan kolorektal neoplaziler maligniteye bağlı ölümlerin en sık ikinci nedenini oluştururlar. Kolon kanserleri tüm maligniteler içinde üçüncü sıklıkla görülen kanserlerdir. Kanserlerin çoğu adenomatöz poliplerden gelişir. Tarama metodlarıyla henüz kansere dönüşmemiş adenomatöz polipleri ve erken dönem lokalize kanserleri saptamak mümkündür. Günümüzde kesitsel görüntüleme yöntemlerindeki teknolojik ilerlemeler ile kolorektal kanser taramasında BT ve MR kolonografi tarama metodu olarak artan sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Çalışmamızda yaşlı kolonoskopiyi tolere edemeyen, karsinoma veya uzun barsak ansı v.b nedenlerle parsiyel kolonoskopi yapılan, aşikar rektal kanaması veya gaitada gizli kan testi pozitif olan, metastazı olup primeri bilinmeyen, önemli kilo kaybı olan, kolon kanserinden öpere olan kolorektal patolojisi bulunan veya şüphelenilen, yaşları 2 ile 85 (ortalama 58,7) arasında değişen, 36 olguya BT ve MR kolonografi yapıldı. BT ve MR kolonografi bulguları hasta kliniği, konvansiyonel kolonoskopi, ameliyat ve patoloji sonuçları ile karşılaştırıp, BT ve MR kolonografmin tanısal etkinliğini değerlendirdik. Tüm olgulara akşamdan uygun barsak temizliği yapıldı. Kolon setinden 1000 mi %0,9 NaCl, 100 mi iyotlu kontrast madde, 20 mi paramanyetik kontrast madde karışımı rektal lavman yoluyla verildi. Olgulara MR kolonografıyi takiben BT kolonografi incelemeleri yapıldı. MR kolonografıde görüntüler supin pozisyonunda Tl A da 3B GRE sekansı ile elde edildi. Gerekli görülen hastalardan, ayrıntılı incelemek amacıyla axial Tl A SE sekansı, yağ baskılı Tl A SE sekansı ile ilave görüntüler alındı. MR 74kolonografiyi takiben supin pozisyonda, spiral BT ile aksiyel planda BT kolonografi imajları alındı. Çalışmamızda; BT ve MR kolonografmin kolon patolojilerinde sensitivitesi %95.4 spesifısitesi %100 bulundu. BT ve MR kolonografmin tanıda doğruluk oranı %97.2 olarak saptandı. Sadece MR kolonografmin kolon patolojilerinde sensitivitesi %95.2, spesifısitesi %100 bulundu. MR kolonografmin tanıda doğruluk oranı %97.1 olarak saptandı. Sadece BT kolonografmin kolon patolojilerinde sensitivitesi %89.4, spesifısitesi %100 bulundu. BT kolonografmin doğru tanı koyma oranı %93.5 olarak saptandı. BT ve MR kolonografi taramada daha avantajlıdır, çünkü minimal invaziv, inceleme süresi kolonoskopiye göre daha kısadır. Hasta toleransının yüksek olup inceleme esnasında sedasyon ve analjezik kullanımı gerektirmemesi, tüm kolon segmentlerini inceleyebilmesi, perforasyon gibi ciddi komplikasyon riskinin çok daha az olması, multıpl kesitsel görüntülerle kolon lezyonlarmm intramural ve ekstraintestinal komponentlerini, uzak metastazları ve ek lezyonları değerlendirmesi, konvansiyonel kolonoskopiye olan avantajları olup taramada rutin kullanıma olanak sağlar. Yapılan çalışmalar ve çalışmamız sonuçlarına göre; kolon patolojilerinin tanısında, yüksek sensitivite ve spesifisiteye sahip BT ve MR kolonografmin tarama metodu olarak veya kolon patolojilerinin değerlendirilmesinde, konvansiyonel kolonoskopiye alternatif ve tamamlayıcı bir yöntem olduğu kanısındayız. 75
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Colorectal carcinoma is the most common gastrointestinal malignancy and regard as a second cause of death. Colon cancers can be seen as 3.rd cause in all of the malignancies. Most cancers orijinate from adenomatous polyps. It is possible to diagnose noncarcinomatous adenomatous polyps and localized, early stage cancers by researching methods. Nowadays due to technological development of sectional imaging methods, CT and MRI colonography start to be used in the researching the colorectal carcinoma. In our study; older age patients who can not tolarete colonoscopy, partially done colonoscopic examination due to carcinoma or long bowel segments, patients with heavy or microscopic rectal haemorrhage, metastasis of unknown orijin, important weight loss, patients opereted because of colon cancers, who have suspicious colorectal pathologies underwent CT and MRI colonography. 36 patient, their ages ranged between 2-85 ( mean 58.7), were involved in this study. CT and MRI colonography findings, compared with patients clinic, conventional colonoscopy, operation and pathology results and the diagnostic efficiency of these methods were evaluated. Bowel cleaning done in all patients before investigation. By colon set a mixture of 1000 ml % 0.9 NaCl, 100 ml iodinized contrast material and 20 ml paramagnetic contrast media rectally given to the patients. MRI colonography then CT colonography done in all cases. At supine position Tl weighted 3D GRE sequences MRI colonography done in all cases. If necessary additional axial Tl weighted SE, Fat Sat SE sequences images were taken, then at supine position CT colonography was done in axial planes. 76In our study; sensitivity of CT and MR colonography for colon pathologies was 95.4 %, while specifity was 100 %. Percentage of correct diagnosis of CT and MR colonography was 97.2 %. Sensitivity of MR colonography for colon pathologies was 95.2 %, specifity was 100 %. Percentage of correct diagnosis of MR colonography was 97.1%. Sensitivity of CT colonography was 89.4 %, specifity was 100 %. Percentage of correct diagnosis CT colonography was 93.5%. The usage of CT and MR colonography have their advantage, which are: minimal invasive, short time of investigation if comparised with colonoscopy, no need to sedation or analgesics during investigation, lower percentage of perforation complication, can evaluate all colon segments, due to multisectional imaging availability intramural, extraintestinal companents of colonic lesions, metastasis and additional lesion can be evaluated easly. So CT and/or MR colonography can be used as routine investigation. According to results of previous & our studies, CT and MR colonography can be regard as an alternative and complementary to conventional colonoscopy in routine diagnostic investions because they have high sensitivity and specitivity in colon pathologies. 77