Myokardiyal viabilitenin değerlendirilmesinde Tc 99m-MIBI infüzyon ve Tc 99m-MIBI +kısa süreli GİK(glukoz, insülin, potasyum) infüzyon çalışmalarının karşılaştırılması
Evaluation of myocardial , viability TC 99m-MIBI infusion and Tc 99m-MIBI +short term GIK (glucose, insulin, potassium) infusion studies
  1. Tez No: 131957
  2. Yazar: HALİL KÖMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET: Revaskularizayon işleminden fayda görecek kişilerin seçiminde canlı myokard dokusunun gösterilmesi önemlidir. Bu çalışmadaki amacımız, bölgesel myokardial viabilitenin gösterilmesinde MİBİ infüzyon ve MIBI infuzyon + GIK infuzyon protokollerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: It's clinically important that the live myocard tissue to be shown in the person beign selected who would benefit the revascularisation process. Our aim the study evaluate effectiveness of GIK infusion, Tc 99m MTBI infusion and also Tc 99m MTBI infusion to be shown of regional myocardial viability In this study were included echocardiographies by left ventricul disfunction 20 patients whose angiographies and treadmill ECG's beings taken. All patients was applied two study. First study; Tc 99m MIBI was infused afterwards spet imagws were taken.In the second study 30% dextroz 50 U insulin and 80 Meq KC1 was infused in the way of going 2-5 ml /kg/h in 2 hours then 20 mCi Tc 99m MTBI intravenose infusion was given and spet images were taken. The result were evaluated by beign divided visually, polar-map and quantitatively Mıbı infusion +GIK infusion reperfusion results according to initial MIBI infusion study stastically was found significant Evaluating of myocardial viability may be use MTBI infusion +GIK infusion study Key words myocardial viabilty, GIK infusion, MTBI infusion, myocard perfusion spect 57