Kemik sintigrafisinde sakroiliak eklem indeks değerlerinin normal sınırlarının oluşturulmasında yaş ve cinsiyet faktörlerinin etkisi
The effects of age and gender on obtaining normal sacroiliac index values in quantitative bone scintgraphy
- Tez No: 131958
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT TUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı kantitatif kemik sintigrafisinde, normal sakroiliak eklem indeks değerlerinin oluşturulmasına, yaş ve cinsiyet faktörlerinin etkisinin değerlendirilmesiydi. Haziran 1997 ile Mart 2003 tarihleri arasında kemik sintigrafisi için refere edilen, bel ağrısı, skolyoz, kifoz, artrit, metabolik kemik hastalığı, pelviktm, kemik metastazı, primer kemik tm, kemoterapi, ankilozan spondilit, sistemik lupus eritematozus ve diyabet öyküsü olmayan 21-50 yaşları arasındaki, 52 kadın 29 erkek olmak üzere toplam 81 hasta, bu retrospektif çalışmaya dahil edildi. Her iki cinsiyette 10 yıllık aralarla, 3 yaş grubu değerlendirildi. Sakroiliak eklem/sakrum oranlarını hesaplamada 740 MBq Tc-99m MDP enjeksiyonundan 3 saat sonra alınan pelvisin posterior planar görüntüsü kullanıldı. Kantitatif değerlendirme, ROI ve profil metodları ile yapıldı. Her grup için farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirildi. Erkek ve kadınlar arasında sakroiliak eklem/sakrum oranlarında anlamlı fark saptanmadı. Korelasyon katsayısı yüksek olmamasına rağmen sakroiliak eklem/sakrum oranlarının yaşa bağlı olduğu bulundu. Erkek ve kadınlarda yaş arttıkça sakroiliak/sakrum oranlarının hafifçe azaldığı izlendi. Sağ ve sol sakroiliak eklem indeks değerleri arasında iyi bir simetri bulundu. Kantitatif değerlendirmede indeks değerlerini etkileyebilen diğer parametreler olabileceği akılda tutulmalıdır. Güvenilir sonuçlar için görüntüleme prosedürünün iyi bir biçimde standardizasyonu gerekmektedir. Kantitatif sonuçlar değerlendirilirken değerlerin kendi yaş grup normalleri ile karşılaştırılması ve bu grupta 2 SD' nin üstündeki artışların patolojik olarak kabul edilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz. Bu çalışmada elde edilen normal sakroiliak eklem indeks değerlerinin departmanımızın normal değer aralıkları olarak kullanılması planlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Kantitatif sakroiliak sintigrafi, Tc-99m MDP, yaş, cinsiyet ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this sudy was to assess the effects of age and gender on obtaining normal sacroiliac index values in quantitative bone scintigraphy.. During the period from June 1997 to March 2003, a total of 81 patients consisting of 52 females and 29 males, aged 21-50 years, referred for bone scintigraphy, without a history of back pain, scoliosis, kyphosis, arthritis, metabolic bone disease, pelvic tm, bone metastasis, primary bone tm, chemotherapy, ankylosing spondylitis, systemic lupus erythematosus, diabetes, were included in this retropective study. Within ten years interval of age, 3 age groups were evaluated in each gender. A posterior planar film of the pelvis obtained 3 hr after injection of 740 MBq 99m-Tc MDP was used to calculate sacroiliac joint/sacral ratios. The quantitative analysis was done by using ROI and profile methods. The differences of each groups were evaluated statistically. No significant difference of sacroiliac joint/sacrum ratios was found between males and females. Sacroilac joint/sacrum ratios were found to be age dependent, although the correlation coefficient is not so high. Sacroiliac joint/sacral ratios declined slightly with increasing age in males and females. A good symmetry was found between right and left sacroiliac indices. It must be born in mind that, there may be some other parameters that affect sacroiliac joint index values in quantitative analysis. A good standardization of the procedure is needed for reliable quantitative results. We agree that values compared within each age groups is essential for the analysis and the values above 2 SD is considered as pathologic. We plan to use the sacroiliac index values established in this study, as the normal ranges of our department. KEY WORDS: quantitative sacroiliac scintigraphy, 99m-Tc MDP, age, gender 111