İyatrojenik ve travmatik vasküler lezyonların perkütan stent-graft uygulanımı ile tedavisi
Treatment of iatrogenic and traumatic vascular lesions with percutaneous stent-graft placement
  1. Tez No: 131980
  2. Yazar: ŞULE KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN T. ILGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
55 ÖZET Amaç: iatrojenik ve travmatik vasküler yaralanmalar sonrası gelişen PA ve AVF tedavisinde endovasküler stent-graft uygulanımının etkinliğinin ve güvenliğinin değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Diagnostik ya da girişimsel amaçlı kardiak kateterizasyon sonrası gelişen on iyatrojenik ve bir travmatik femoral AVF, iki travmatik PA ve bir iyatrojenik iliak AVF' den oluşan toplam on dört lezyona stent-graft uygulandı. Fistüller derin femoral arter (n=10), yüzeysel femoral arter (n=1) ve ana iliak arterden (n=1) köken almaktaydı. PA' lardan biri aksiller arterde diğeri popliteal arterdeydi. Bütün lezyonlarda endovasküler girişim femoral arterden gerçekleştirildi. Popliteal PA' da Wallgraft, aksiller PA' da Hemobahn, bir travmatik femoral AVF' de el yapımı stent-graft ve on bir iyatrojenik AVF' de (bir ana iliak, on femoral) Jostent-graft kullanılmıştır. Hastalara girişimsel işlem sırasında ve sonrasında gerekli antiagregan ve antiplatelet tedavi uygulanmıştır. Bulgular: On dört hastanın on birinde lezyonların perkütan olarak kapanması sağlanmıştır (%78.6). Yüzeysel femoral arterdeki arteriovenöz fistülde stent-graft implantasyonundaki teknik başarısızlık nedeniyle tedavi sağlanamadı. Bir hastada fistülün femoral bifurkasyona yakın olması ve stent-graftin kısa seçilmesi nedeniyle kısmi fistül oklüzyon sağlandı. Diğer bir hastada ana iliak arterdeki fistülün oklüzyonu sırasında internal iliak arteri korumak amaçlı teknik yaklaşım ile ancak kısmi oklüzyon gerçekleştirilebildi, izlem sırasında hastanın semptomatik hale gelmesi nedeniyle fistül cerrahi olarak onarıldı. Izlem sırasında hastalardan ikisinde neointimal hiperplazi gelişti. Bunlardan aksiller arterde bulunan ve semptoma yol açan lezyona perkütan balon anjioplasti uygulanarak başarıyla tedavi edildi. Diğer olguda lezyon derin femoral arterde olup hasta asemptomatik idi. Hastanın takibine karar verildi. Sonuç: Psödoanevrizma ve arteriovenöz fistüllerin perkütan tedavisinde endovasküler stent-graft uygulanması etkin ve güvenli bir yöntemdir. Seçilmiş uygun hastalarda PA ve AVF' lerin endolüminal onarımı cerrahiye alternatif bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Purpose: To assess the efficacy and safety of stent-grafts in the endovascular management of iatrogenic and traumatic pseudoaneurysms and arteriovenous fistulas. Materials and methods: Fourteen stent-grafts were used to repair eleven iatrogenic femoral arteriovenous fistulas, two traumatic pseudoaneurysms, one iatrogenic iliac arteriovenous fistula. Fistulas were in the deep femoral artery ( n=10), superficial femoral artery (n=1) and in the common iliac artery (n=1). Pseudoaneurysms were located in axillary (n=1) and popliteal (n=1) arteries. Implantation was performed from the femoral artery in all cases. Eleven iatrogenic arteriovenous fistulas (one iliac, ten femoral) were treated with Jostent-graft. One of the cases with axillary pseudoaneurysm was treated with Hemobahn stent-graft and Wallgraft was used for a case with popliteal pseudoaneurysm. We used hand-made stent-graft for a traumatic femoral arteriovenous fistula. All the patients were treated appropriately, during and after interventional procedure, with anticoagulant and antiaggregant regimen. Results: Percutaneous treatment of the lesions with a stent-graft was successful in 11 of 14 cases (%78.6). In one of the cases treatment was not succesfull due to technical problems in stent graft implantation (Arteriovenous fistula was between superficial femoral artery and vein). In one patient due to proximity of arteriovenous fistula to the femoral bifurcation and selection of short stent-graft, partial occlusion was maintained. Arteriovenous fistula in common iliac artery was partially occluded to avoid occlusion of internal iliac artery. In this case patient became symptomatic during follow up, fistula was repaired surgically.During follow- up in two of the patients neointimal hyperplasia were detected. The lesion which was located in the axillary artery was treated succesfully with balloon angioplasty. In the other case, there was moderate neointimal hyperplasia in the deep femoral artery, as patient was asymtomatic, no further treatment was required. Conclusion: Percutaneous implantation of stent-grafts is an effective and safe method for the treatment of pseudoaneurysms and arteriovenous fistulas. Thus, it's an alternative therapeutic approach to vascular surgery in selected patients.