Trakya bölgesindeki depolanmış buğday ve un fabrikalarında saptanan zararlılar ve bulaşma oranları
- Tez No: 1320
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 27 - 5- ÖZET 1. Çalışmada Trakya Bölgesindeki un ve depo. edilmiş buğday zararlıları türü, yayılışları ve S. granarlus ' un buğdaydaki, T. confusuta'un undaki zararı araştırılmıştır. 2. Araştırma 3 onunda bölgede üitophilus türleri, Triboliua türleri, R. dorninica, 0. surinamensis, E. kühniella, Cryntoleatea türleri, P. subdepreasus, L. oryzae, T. mauritaniens, C. cellaris, O. puattuordecimcitriata, A. plceus, C. hemlpterus, T. tnolltor, G. cornutus, A. pimpinella, A. piceus, H. luteolua» P. interpunctella, A. ad vena, '£. steroorea, A. bifa3ciatua saptanmıştır, tik 8 zararlının popul'asyonun % 99'unu oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca böl gede 2 zararlı aker türü, bir yararlı akar türü ve 3 tane de yararlı böcek türü saptanmıştır. 3. Tiesbit euilen zararlılar ile bütün bölgenin bulaşık olduğu pörülmUŞtür. 4. Fabrikalarda ve depolarda temizlik ve mücadele sonucu populaajonun uüşfctiğü fakat bulaşiklığm devam ettiği sap tanmıştır. b. Kırkpınar ve libellula çeşiti buğdayların zararlılar Larafmdanda tercih edildiği teabit edilmiştir.6. Buğdaylarda S. pranarlua'un, unlarda T. confusum'un beslenmeleri ile ağırlık kaybı oluşturduğu ve ekmeklik olma özelliğini düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 28 -... SUMMARY J 1. The pest, their species and distrubution of stored wheat and flour, also harmful effects of S. granarius and T. c on f us urn on wheat and flour respectively, were investigated irç Thrace region. 2. Accosdlng to the results, the species of sitophllus SPP* Trlbolium spp., k. dominica, y. surlnamensis, &. kühniella, Cryptolestes spp., P. subdepressus, L* or.yzae T. mauritanlcuij, (J. cellarls, G. q uattuordecimeitrlata, A* piceus, Ç. hemipterus, T. molitor, G. cornutus, A. plmpinella, A. piceus.H. luteolus, P. inberpunctella, A* ftdvena, T. öterçorea, A. bifaaclatus were found in the region. The firrt 8 pests were 99 70 of the popula tion, Two harmful acars, one useful acar and three use ful insects were also determined in the region. 3. All the region was infested by the determined pests. 4. The population was reduced because of cleaning and control in the stores and factories but infestation continued. 5. It was determined that Kirkpmar and Libellula wheat varieties were the most preferred by the pests. 6. it was observed that the feeding of S. firanarlua on wheat and T. confusum on flour caused weight İ03S and reduced the bread making qualities.