Simulation of a solar-aided R22-degdme absorption heat pump system
  1. Tez No: 13200
  2. Yazar: ERDİNÇ ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GÜNEŞ DESTEKLİ R22-DEGDME' Lt SO?URMALI ISI POMPASININ SİMÜLASYONU ERGOL, Erdinç Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Arif İLERİ 109 Sayfa, Şubat 1991 ÖZET 100 kW soğutma kapasiteli, güneş destekli, R22- DEGDME' li soğurmalı ısı pompasının (SAHP) performansı bilgisayar simülasyonuyla incelendi. Bu sistem Ankara'da bir otelin alan ısıtması ve alan soğutması için kullanılabilir. Absorpsiyon çevrimi güneş kollektörleri ve yardımcı enerji kaynakları ile birlikte model lendi. Güneş enerjisinin, kışın buharlaştırıcı ısı ihtiyacını veya yazın ayırıcı ısı ihtiyacını sağladığı ve ayrıca yardımcı ısıtıcıların, kışın ayırıcı ısı ihtiyacını, eğer gerekirse hem kışın hem de yazın diğer yardımcı enerji ihtiyaçlarını sağladığı varsayıldı. SAHP sisteminin simülasyonları, BASIC bilgisayar programlama dilinde hazırlanan bilgisayar programı yardımı ile yapıldı. Kollektör tipi, kollektör alanı, depo hacmi, dış hava sıcaklığı ve kontrol alternatiflerinin sistem performansı üzerindeki etkilerini araştırmak için bu parametrelerin değerlerini değiştirerek simülasyonlar tekrarlandı. -v-Etkili operasyon için SAHP sisteminin yüksek performanslı kollektörleri (havası alınmış tip gibi) gerektirdiği sonucuna varıldı. 400 m2 yüksek performanslı kollektör, 30000 kg depo kütlesi ve minimum izin verilen depo sıcaklığı yazın 20 °C, kışın formülden belirlenen SAHP sistemi için COP değerleri ısıtma modunda 1.51 den 1.8'e kadar, soğutma modunda 0.4 den 0.72 'ye kadar değişir. Bu sistem ile soğutma ihtiyacının *67'sini, ısıtma ihtiyacının %38'ini ve toplam ihtiyacın %44'ünü güneş enerjisi sağlamaktadır. Ayrıca, bu sistemin klasik ısıtma ve soğutma sistemleri ile ekonomik olarak rekabet edebileceği sonucuna da varıldı. Anahtar Sözcükler : Isı Pompaları, Soğurmalı Isı Pompaları, Isıtma, Soğutma, Güneş Enerjisi, Termodinamik Analiz, Simülasyon. Bilim Kodu : 625.04.05 -vi-
Özet (Çeviri)
SIMULATION OF A SOLAR-AIDED R22-DEGDME ABSORPTION HEAT PUMP SYSTEM ERGÜL, Erdinç Faculty of Engineering Department of Mechanical Engineering, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arif İLERİ 109 Pages, February 1991 ABSTRACT The performance of a solar-aided R22-DEGDME absorption heat pump (SAHP) with 100 kW of cooling capacity was investigated by computer simulation. The system is to be used for space cooling as well as for space heating of a hotel in Ankara. The absorption cycle is modelled along with the solar collectors and auxiliary energy sources. It is assumed that solar energy provides the evaporator heat input in winter or the generator heat input in summer. Auxiliary heaters provide the generator heat input in winter, and if necessary, other auxiliary energy requirements in winter or summer. Simulations of the SAHP system were carried out by the aid of the computer program which was prepared in BASIC computer programming language. In order to investigate the effects of the collector area, collector type, storage mass, ambient air temperature and control options on the system performance, the simulations were repeated by varying the values of these parameters. -11İ-It is concluded that to get sufficient contribution from solar energy the absorption system should be coupled with high performance collectors (such as evacuated tube). For the SAHP system with 400 m2 of high performance collector, storage tank mass of 30000 kg and minimum allowable storage tank temperature of 20 °C in winter and as determined from a formula in summer, COP values vary from 1.51 to 1.8 in heating mode and 0.4 to 0.72 in cooling mode. With this system solar energy supplies about 67 per cent of the cooling demand, 38 per cent of the heating demand and 44 per cent of the total demand. It is also concluded that this system could be economically competitive with conventional means of heating and cooling. Keywords : Heat Pump, Absorption Heat Pump, Heating, Cooling, Solar Energy, Thermodynamic Analysis, Simulation. Science Code : 625.04.05.iv-