İntestinal patolojilerde MR enteroklizisin yeri ve tanıya katkısı
The role of MR enterclysis in the diagnosis of intestinal pathologies
  1. Tez No: 132018
  2. Yazar: SACİDE EFSUN ÜRGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KORMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Subileus ve inflamatuar barsak hastalığı öntanıları ile gönderilen 22 olgu önce konvansiyonel enteroklizis yöntemi ile incelendi. Skopik izlem esnasında özellikle subileus öntanısı ile gönderilen olgularda transit zamanı ve peristaltizm değerlendirildi. Optimal luminal dilatasyon sağlandıktan sonra hastalar MR ünitesine taşındı. İntravenöz antiperistaltik ajan ve gadolinium verildikten sonra pron pozisyonda yatırılarak düz ve yağ baskılamalı true FISP ve Tl ağırlıklı sekanslar alındı. Subileus öntanısı ile gönderilen tüm olgularda hem konvansiyonel hem MR enteroklizis obstrüksiyon sebebini, seviyesini ve derecesini ortaya koydu. İnflamatuar ince barsak hastalığı öntamsı ve tanısı ile gönderilen 9 olguda, her iki inceleme yöntemi tanıyı desteklemekteydi. Bu olgulara ait bulgular luminal, mural ve perivisseral olarak üç kategoriye ayrılarak irdelendi. Düşük dereceli parsiyel ince barsak obstrüksiyonlannın ve erken evre inflamatuar barsak hastalığının tanısında altın standart olarak kabul gören radyolojik inceleme yöntemi enterokl izi stir. MR inceleme ise özellikle inflamatuar barsak hastalıklarında hastalığın mural ve perivisseral komponentlerini ortaya koyar. Enteroklizisin hemen sonrasında yapılan MR incelemenin tanı değeri, sağlanan optimal luminal distansiyon ve homojenite sayesinde artar. MR enteroklizis ile luminal, mural ve perivisseral patolojiler ve ince barsak fonksiyonuna ait datalar birarada değerlendirilebilir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY 22 patients with clinical data suggestive of inflammatory bowel disease or small bowel obstruction, were examined initially with conventional enteroclysis. Transit of barium and methylcellulose solution through small bowel and peristaltism were evaluated with scopy. After obtaining optimal luminal distention, patients were transferred into MR unit. Antiperistaltic agent and gadolinium was administered intravenously before acquisiton of plain and fat saturation true FISP and Tl weighted images. In all patients, having symptoms of small bowel obstruction, both imaging modalities demonstrated the cause, level and degree. In 9 patients with known or suspected inflammatory small bowel disease, both techniques supported the diagnosis. Findings of these cases were examined by classifying into three groups: luminal, mural and perivisseral. Enteroclysis is known to be the gold standart radiologic modality in the diagnosis of low grade partial small bowel obstruction and early stage inflammatory bowel disease. MR imaging demonstrates mural and perivisseral components of inflammatory bowel disease. Performing this modality right after conventional enteroclysis provides optimal luminal distention and homogenity that increases the diagnostic value of MR. Luminal, mural, perivisseral patologies and functional data can be evaluated together with MR enteroclysis. 62