Saldırgan davranış ile frontal lop fonksiyonları arasındaki ilişkinin antisosyal kişilik bozukluğu örnekleminde irdelenmesi
Assessing the relationship between aggression and frontal lobe functions in antisocial personality disorder sample
  1. Tez No: 132069
  2. Yazar: MEHMET DÜZGÜN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K.NAHİT ÖZMENLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI. ÖZET Saldırgan davranış, reaktif saldırganlık, inıpuisivite, kontrolsüzlük gibi farklı kornporıentlerden oluşmaktadır. Etiolojide fonksiyonel ve organik patolojiler değerlendirilmektedir. Frontal lob, disfonksiyomu esnasında oluşan perseveratif hatalar, impuisivlte, denetimsizlik, organizasyon yetersizliği, dürtüsellik gibi özellikleriyle saldırgan davranışla ortak özellikler oluşturduğundan etiolojik araştırmalarda sorumlu tutulmaktadır. Antisosyal kişilik bozukluğu doğası gereği sonradan ortaya çıkmayan, belli bir dönemden itibaren kendi türüne zarar verici davranışların temel patolojiyi oluşturduğu bir bozukluk olduğu için bu çalışmada saldırgan davranış ile frontal îob fonksiyonları arasındaki ilişkinin antisosyal kişilik bozukluğu örneklenıinde irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, GATA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Haziran 2003 ve Temmuz 2003 aylarında askerlik sırasında disiplinsiz davranışları ve uyum sorunları nedeniyle GATA Psikiyatri polikliniğine sevkedilen ve Antisosyal Kişilik Bozukluğu tanısı alan hastalarda yapılmış ve 60 denek araştırma hakkında bilgilendirilip, onayları alındıktan sonra araştırma kapsamına alınmıştır. Kontrol grubu, halen askeri bir birlikte görev yapan askerler arasında duyuru yapılarak, çalışmaya katılmaya istekli gönüllülerden herhangi bir ruhsal ve bedeni hastalığı olmayanlar arasından ardışık olarak denek grubu ile aynı dönemde görüşmeye alınmıştır. Araştırmada veriler, Hasta Bilgi Formu, Taylor Şiddet Derecelendirme Ölçeği, Antisosyal Davranış Ölçeği, DSM-IV İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu.(Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) SCID-1, DSM-III-R İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (Structured Clinical Interview for DSM-III-R Axis II Disorders) SCID-1 1, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi, Sözel Akıcılık Testleri ve Sürekli Performans Testi kullanılarak elde edilmiştir. Nöropsikolojik test sonuçlarının denek ve kontrol grubu arasında karşılaştırılarak farklılık olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla araştırmadan elde edilen veriler; îki Ortalama Arasıdaki Farkın Önemlilik Testi, Ki kare Testi ve Korelasyon Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Antisosyal kişilik bozukluğu ömeklemi kontrol grubundan frontal lob fonksiyon testlerinde farklılık göstermiş, özellikle sürekli performans testi, WCST ve Stroop testi alt parametrelerinde anlamlı farklılık tesbit edilmiştir, temelde impuisivlte ve dikkat eksikliğine işaret eden patolojiler saptanmıştır. 75Antisosyai kişilik bozukluğu Taylor Şiddet Derecelendirme Ölçeği' göre hafif ve ağır şiddet davranışı belirlenenler olarak iki gruba ayrıldığında ağır şiddet davranışı belirlenen grubun antisosyal davranış ölçeği ve frontal lob testlerinde farklılık gösterdiği tesbit edilmiştir. Davranış ölçeği puanları ile nöropsikolojik test sonuçları arasındaki korelasyona bakıldığında hafif şiddet grubunda frontal lob fonksiyonlarının davranış patolojilerinin şiddeti ile daha ilintili olduğu saptanmıştır. 76
Özet (Çeviri)
VEL İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) ASSESSING THE RELATIONSHIP BETWEEN AGGRESSION AND FRONTAL LOBE FUNCTIONS IN ANTISOCIAL PERSONALITY DISORDER SAMPLE Aggressive behaviour, includes different components like reactive aggression, impulsivity and lack of control. Functional and organic pathologies were assessed in the etiology. Frontal lobe sharing same components like impulsivity, perseverative errors, with aggressive behaviour when dysfunction occurs is thought to be responsible in the etiological studies. Because of its nature that aggression and destructive attitudes make the basic pathology in antisocial personality disorder since adolescence, in this study the relationship between frontal lobe functions and aggression is aimed to be assessed among antisocial personality disorder patients. The study was made in June and July 2003 in Gulhane Military Medical Academy Psychiatry Clinic among outpatients who were sent to psychiatry policlinics because of their undisciplinary behaviours and adjustment problems and diagnosed as antisocial personality disorder. 60 patient and 40 healty individual sharing the same characteristics with the patients completed the study. In the study, data were collected by Taylor Violence Assessment Scale, Antisocial Behaviour Assessment Scale, SCID-I for DSM-IV and SCID-II for DSM-III-R, Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test, Continuous Performance Test and Verbal Fluency Tests. Neuropsychological tests results were compared between patient and control group and analized by Independent-Samples T Test, Chi-Square Test and correlation analize tests. Significant differencies especially in Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test, and Continuous Performance Test performance that indicated attention deficiency and impulsivity were observed among patients when compared with control group. When the patient group was divided into mild and severe violence group by Taylor Violence Assesment Scale, differences were observed in Antisocial Assessment Scale and frontal lobe tests in the severe violence group. After assessing the correlations between antisocial behaviour score and neuropsychological test outcomes in mild violence group, frontal lobe functions were found to be more related to the severity of the behavioral pathology. 77