Saldırgan davranış elektrofizyolojisinin transkraniyal manyetik stimulasyonile incelenmesi
The analyze of the electrophysiology of aggressive behavior by using transcranial magnetic stimulation
  1. Tez No: 142183
  2. Yazar: ZÜLKÜF PERDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BATTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI. ÖZET Saldırgan davranışı araştıran biyolojik çalışmaların temeli frontal hasarlı bireylerin kendi uyaranlarını inhibe edememesine dayanmaktadır. Fronto kortikal disinhibisyon sonucunda, reaktif saldırganlık, impulsivite, kontrolsüzlük gibi farklı saldırgan davranış komponentleri ortaya çıkmaktadır. Saldırganlığın çekirdek klinik tabloyu oluşturduğu kabul edilen antisosyal kişilik bozukluğu çalışmanın denek grubunu oluşturmuştur. Çalışmada saldırgan davranışla ilintili olduğu düşünülen kortikal inhibisyon ve kortikal eksitabilitenin elektrofizyolojik değerlendirmesi transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) ile yapılmıştır. Denek ve kontrol grubunun TMS ile araştırılan paramettelerinin farklı olduğu, bu farklılığın saldırganlıkla korele olduğu ve denek grubunda kortikal eksitabilitenin daha yüksek, kortikal inhibisyonun daha düşük olduğu hipotezleri araştırılmıştır. Araştırma askerlik sırasında disiplinsiz davranışları ve uyum soruman nedeniyle müracaat eden antisosyal kişilik bozukluğu tanısı alan 42 erkek denekle yapılmıştır. Kontrol grubu, psikiyatrik tanısı olmayan, benzer demografik özelliklere sahip, çalışmaya katılmaya istekli 44 gönüllüden oluşturulmuştur. Araştırmada veriler, klinik görüşme, Hasta Bilgi Formu, SCID-I, SCID-II, Buss Perry Saldırganlık Ölçeği ve Edinburg El Tercih Envanteri ile elde edilmiştir. Denek ve kontrol gruplarının dominant hemisferden, kortikal eksitabiliteyi yansıtan, motor uyarılma eşiği (MUE), kortikal motor iletim zamanı (KMİZ), kortikal latans (KL) ve amplitüd (KA) ile kortikal inbitör mekanizmaları yansıtan, kortikal sessiz periyot (KSP) ölçümleri yapılmıştır. Denek grubunun TMS sonuçlarından, MUE, KL ve KMİZ ortalamaları, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuş. Bu değerler ile saldırganlık ölçeği puanları arasında negatif korelasyon olduğu tespit edilmiştir. KA ve KSP süresinde anlamlı sonuç bulunamamıştır. Sonuç olarak bu araştırmada saldırganlıkla kortikal eksitabilite arasında bir ilişki olduğu bulunmuş, kortikal inhibitor mekanizmalarda disfonksiyonu yansıttığı belirtilen parametrede anlamlı ilişki bulunamamıştır. 54
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The Analyze Of The Electrophysiology Of Aggressive Behavior By Using Transcranial Magnetic Stimulation Biological researches on aggressive behavior are starting with the observation that patients with frontal lobe problems could not inhibit their impulsivity. Due the lack of fronto- cortical inhibition behavioral problems like reactive aggression, impulsivity and inability to control have been seen. Subjects of the study were persons with antisocial personality disorder in which aggressive behavior is one of the key features. In the study the electrophysiology of cortical inhibition and excitability which is suggested to be related with aggressive behavior has been evaluated with transcranial magnetic stimulation (TMS). The hypothesis was that the persons diagnosed as antisocial personality disorder would have differences in parameters of TMS compared with controls. These differences would be correlated with aggressive behavior and the cortical excitability would be higher and cortical inhibition would be lower in the antisocial group. The subjects were 42 military draftees who were sent to the psychiatry department due adjustment and disciplinary problems and were diagnosed as antisocial personality disorder. The controls were demographically matched 44 healthy volunteers. The measures of the study were a patients form, SCID-I, SCID-II, Bussy Perry Aggression Inventory and Edinburg Handedness Inventory. Measures related with cortical excitability which were the motor threshold (MT), cortical motor conduction time (CMCT), cortical latency (CL), cortical amplitude (CA), and measure related with inhibitory mechanisms which was cortical silent period (SP) have been evaluated using the dominant hemisphere of subjects and controls. MT, CL and CMCT have been found statistically significant lower in antisocial group compared with controls. There was a negative correlation between these parameters and Aggression Inventory. The CA and SP measures were not statistically different between groups. As result it has been found that cortical excitability has, but the cortical inhibitory mechanisms do not have a relation with aggresivity. 55