istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Polikliniği'ne başvuran hastalarda depresyonun sıklığı, demografik özellikler, fiziksel hastalık ve yaşam aktiviteleri ile ilişkisi
Prevalence of depression and its correlation with demographic data, physical illness and activities of daily living among the patients attending the geriatry policlinic of the Internal Medicine Department of Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Sc
- Tez No: 132079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahiliye Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Polikliniği 'ne başvuran hastalarda depresyonun sıklığı, cinsiyet, medeni durum, sosyoekonomik koşullar, sosyal destek ağı, negatif yaşam olayları, dindarlık, psikiyatrik özgeçmiş, fiziksel hastalık ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 13. 12. 2001-17. 12.2002 tarihleri arasında, klinlik demansı olanlar dışında çalışmaya katılmak isteyen her denek ile psikiyatrik görüşme yapılarak denekler DSM IV kriterleri esas alınarak depresif bozukluklar açısından değerlendirilmiştir. Her denekten Geriatrik Depresyon Ölçeği 'ni doldurması istenmiştir. Risk faktörleri hazırlanan soru formu ile, günlük yaşam aktiviteleri Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ile, deneklerin kognitif durumu Standardize Mini Mental Test ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda saptanan Majör Depresyon prevalansı %13,0, Minör Depresyon ve Distimik Bozukluğun birlikte prevalansı %24,4 'tür. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda depresyon ve-veya Geriatrik Depresyon Ölçeği skoru ile ilişkili bulunan risk faktörleri şunlardır: Eğitim alınan yıl sayısı, komşular ile görüşme sıklığı, sosyal toplantılara katılımın olmaması, sosyal destek ağından memnun olmama, ekonomik sorun yaşama, sağlığın sübjektif olarak 'kötü' değerlendirilmesi, özgeçmişte psikiyatrik bozukluk bulunması, enstrümental günlük yaşam aktivitelerinde yetersizlik yaşama. Çalışmamızın sonuçları, Türk toplumunda ayaktan primer sağlık hizmeti alan yaşlı popülasyonda depresyon 'un sık rastlanılan bir bozukluk olduğunu düşündürmektedir. Türk yaşlı popülasyonunun Depresif Bozukluklar ve risk faktörleri açısından gösterdiği özelliklerin daha iyi anlaşılabilmesi için, hem toplum içinde yaşayan genel yaşlı popülasyonda hem de primer basamak sağlık kuruluşlarına başvuran yaşlılarda yapılacak epidemiyolojik çalışmalara ihtiyaç vardır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to study the prevalence of depression and the effects of sex, marital status, socioeconemic status, social support network, stressful life events, religiosity, physical illness, history of past psychiatric disorders, and activities of daily living on depression among the patiets attending to the Geriatry Policlinic of the Internal Medicine Department of İstanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty. Psychiatric interviews were made with all the voluteered patients between 13.12.2001 and 17.12.2002, except for the ones who had had clinical Dementia. Subjects were evaluated in terms of Depressive Disorders on the basis of DSM IV criterias. Each patient was asked to fill out the Geriatric Depression Scale (GDS). Risk factors for depression was assesed with the questionnaire prepared, activities of dailiy living with the Instrumental Activities of Dailiy Living Scale, and the cognitive status of the subjects with the Standardized Mini Mental Test. As a result of statistical analysis, we found the prevalence of Major Depressive Epizode by 13,0, and the prevalence of Minor Depressive Episode and Dysthymic Disorder together by 24,4. Risk factors associated with clinical depression and/or GDS scores were as follows: total years spent on education, frequency of the relationship with the nieghbors, not parcipitating in social meetings, experiencing economic difficulties, not being satisfied with social support network, subjective perception of health as“poor”, history of past psychiatric disorders and disability in the activities of daily living. We conclude that depression might be a frequent disorder among Turkish primary-care attenders. There is a need for further studies on the epidemiology of Depressive Disorders in both primary care attendending and the community-dwelling elderly in Turkey. 49