Kalp yetersizliği hastalarının psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of psychosocial adaptation in heart failure patients
  1. Tez No: 132080
  2. Yazar: SEMİHA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Kalp yetersizliği, ventriküllerin kan ile dolma ve pompalama yeteneğinde bozulmaya yol açan, yapısal ve fonksiyonel kardiyak hastalıktan kaynaklanan kompleks klinik bir sendromdur. Kalp yetersizliğinin kardinal bulguları egzersiz toleransını sınırlayabilen dispne ve yorgunluk, pulmoner konjesyon ve periferal ödeme yol açabilen sıvı retansiyonudur. Bu belirti ve bulgular kişilerin yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasitesinde yetersizliklere yol açmaktadır. Bu hastaların en sık deneyimlediği sorunlar fiziksel sınırlılıklar, tedavi rejimine ve hastalık ile başa çıkmaya ilişkin sorunlar, bilgi eksikliği, duygulanım, diğer sağlık sorunları ve bireysel zorluklardır. Bu çalışma kalp yetersizliği olan hastaların psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi ve bakım gereksinimlerinin belirlenmesinde rehber olacak öneriler geliştirmek amacı ile planlanmıştır. Çalışmada“Hastalığa Psikososyal Uyum- Öz Bildirim Ölçeği”[Psychosocial Adjustment of Illnes Scale- Self Report (PAIS-SR)] kullanılmıştır. Croanbach a güvenirlilik katsayısı alt gruplar için 0,71- 0.89 arasında, ölçek için ise 0.90 olarak bulunmuştur. PAIS-SR'in kalp yetersizliği hastalarında psikososyal uyumu değerlendirmek için uygun bir araç olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:. Çalışmamızda hastaların genel anlamda hastalığa psikososyal uyumun etkilendiği saptanmıştır. Psikososyal uyumu etkileyen faktörlerin cinsiyet, medeni durum, sosyal güvence, eğitim, gelir 55durumu, hastaneye yatış sayısı ve fonksiyonel sınıf olduğu saptanmıştır.. Hastalığa psikososyal uyum ile cinsiyet arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Erkek kalp yetersizliği hastalarında, psikososyal uyumun seksüel ilişkiler alanının kadın hastalara kıyasla daha fazla etkilendiği belirlenmiştir.. Dul hastalarda, psikososyal uyumun aile ilişkileri alanının, evli hastalarda ise seksüel ilişkiler alanının daha fazla etkilediği saptanmıştır.. Eğitim durumu yükseldikçe hastalığa psikososyal uyumun daha iyi olduğu saptanmıştır.. Gelir durumu arttıkça aile çevresi alt grubuna uyumun arttığı belirlenmiştir.. Hastaneye 3-4 kez yatan kişilerin mesleki yaşamının, daha önce hastaneye hiç yatmamış, 1 ve 2 kez yatan hastalara kıyasla daha çok etkilendiği belirlenmiştir.. Kalp yetersizliğinde fonksiyonel sınıf arttıkça hastalığın mesleki çevre, aile çevresi, psikolojik durum alanlarında uyum bozulmaktadır. Kalp yetersizliği olan hastalarda bakım gereksinimlerinin belirlenmesinde psikososyal uyumun değerlendirilmesi ve sağlık algısını geliştiren, hastalığa psikososyal uyumu destekleyen girişimlerin planlanması ve rehberliğin verilmesi gerekir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heart failure is a complex clinical syndrome that can result from any structural or functional cardiac disorder that impairs the ability of the ventricle to fill with or eject blood. The cardinal manifestations of heart failure are dyspnea and fatigue, which may limit exercise tolerance, and fluid retantion, which may lead to pulmonary congestion and periferal edema. Both anormalities can impaire the functional capacity and quality of of effected individuals Common challenges experenced by these patients included physical limitations, copying with the treatment regimen, lack of knowledge, negative emotions, other health issues, and personal struggles. The purpose of this study was the evaluation of psychosocial adaptation in heart failure patients and determination of the appropriate, important nursing intervention that will guide and improve nursing care in heart failure patients. In order to determine the psychosocial adaptation of heart failure to the illness“Psychosocial Adjustment of Illnes Scale- Self Report (PAIS-SR)”was used. Cronbach a reliability value was found to be =0.71-0.89 for subgroups, and 0.90 for total questionnaire. It was determined that PAIS-SR is a suitable tool for evaluation of psychosocial adaptation in heart failure patients. The results of this study are:. In this study it was determined that psychosocial adaptation to the illness was effected negatively. The factors that affect 57psychosocial adaptation were determined as gender, marital status, health insurance, education and income levels, number of hospitalizations and functional classification of the illness.. Sexual relationships are effected more negatively in men compared to women.. Domestic environment subgroup is effected more negatively in widow patients compared to married patients. Sexual relationships subgroup is effected more negatively in married patients compared to widow patients.. As educational levels increase, so too does the psychosocial adaptation to the illness.. As income levels increase, the adaptation of domestic environment subgroup is less negatively effected.. Vocational relationships subgroup is more negatively effected in patients who were hospitalized 3 or 4 times compared to the people who were not hospitalized, or were hospitalized once or twice.. As the functional class of the illness increases, the adaptation of vocational relationships, domestic environment and psychosocial distress worsens. In order to determine the care needs of heart failure patients, and to plan interventions that promote health perception and to support psychosocial adaptation, the evaluation of educational and social support is important. 58