Yaşlı hipertansif bireylerde 24 saatlik ambulatuar kan basıncı sonuçları ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between cognitive functions with the results of 24-hour ambulatory blood pressure in elderly hypertensive patients
- Tez No: 336430
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU BEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Kardiyoloji, Geriatrics, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç: Kognitif fonksiyonlara etki edebilecek diğer hastalık ve durumların olmadığı ?60 yaş hipertansif hastalarda; 24 saatlik kan basıncı takipleri ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi belirlemek.Hastalar ve Metod: Mart-Ekim 2011 tarihleri arasında CTF İç Hastalıkları ABD Genel Dahiliye ve Geriatri polikliniklerinde, yeni hipertansiyon tanısı alan veya HT nedeni ile takip ve tedavi edilen, ?60 yaş 99 hasta çalışmaya alındı. Kognitif fonksiyonları bozabilecek hastalıkları olanlar çalışma dışı bırakıldı. GDS ve SMMT uygulandıktan sonra, hastalara 24 saatlik AKBM uygulandı. Sonucunda, dipper/non-dipper ve regüle/non-regüle olarak gruplandı. Kognitif fonksiyonları bozabileceğinden GDS skoru ?21 olan 8 hasta ciddi depresif kabul edilip çalışma dışı bırakıldı. Dipper/non-dipper ve regüle/non-regüle olanların SMMT skorları karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya, yaş ortalaması 72,5 ± 8,1 olan 21 erkek ile, 71,7 ± 7,7 olan 70 kadın dahil edildi. Çalışma gruplarının mini mental değerleri ve mini mental grupları ile dipper/non-dipper arasında korelasyon saptanmadı (sırasıyla r = -0,115, p = 0,277 ve r = -0,049, p = 0,642). Çalışma gruplarının hipertansiyon regülasyonu ile (regüle/non-regüle) mini mental değerlerinin korelasyonu orta derecede aynı yönde anlamlı iken (r = 0,333, p = 0,001), bu değerlerin grup olarak korelasyonu da iyi derecede aynı yönde anlamlı saptandı (r = 0,257, p = 0,014).Sonuç: Pür HT'u olan yaşlı hastalarda, non-dipper ve dipper grupta SMMT değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı, nondipping olma pür HT'u olan yaşlı hastalarda düşük kognitif fonksiyonla ilişkilendirilmedi. Bu çalışma, literatürdeki HT ve kognitif disfonksiyon ile ilgili farklı yorumlanan çalışmaların, seçili hasta gruplarında yapılacak alt grup analizleri ile desteklenen daha yeni çalışmalara ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the relation between 24 hour blood pressure follow up and cognitive functions in hypertensive patients that are equal to or more than 60 years old and do not have any other conditions or diseases that would affect cognitive functions.Patients and method: 99 patients who are equal to or more than 60 years old and newly diagnosed or been followed up and treated with the diagnosis of hypertension in CTF General Internal Medicine Department General Internal Medicine and Geriatry outpatient clinics between March 2011-October 2011 were accepted to the study. Patients who had diseases that may impair the cognitive functions were excluded. After GDS and SMMT application, 24 hour ambulatory blood pressure monitorization were performed. Then the patients were subgrouped as dipper/non-dipper and regulated/non-regulated. Eight patients that had GDS score equal to or more than 21 were supposed as highly depressive and excluded from the study because of the risk of cognitive function impairment. SMMT scores were compared in the subgroups of dipper/non-dipper and regulated/non-regulated.Findings: The study included 21 male and 70 female patients with a mean age of 72,5 ± 8,1 and 71,7 ± 7,7, respectively. No correlations were found between dipper/non-dipper and minimental groups and measures in the study subgroups (r = -0,115, p = 0,277 and r = -0,049, p = 0,642 respectively). As regulation of hypertension and minimental measures (regulated/non-regulated) of the study groups were reasonably significant with a direct proportion, correlation of these measures as groups were detected as highly significant with a direct proportion.Result: There were no significant difference in SMMT measures in both dipper and non-dipper groups in pure hypertensive old patients, nondipping was not related to cognitive functions in pure hypertensive old patients. This study shows that new studies are needed that would be supported by subgroup analysis in selected study groups, other than existing studies in literature related to hypertension and cognitive function that had been interpreted differently.