İntihar girişimi olan ve olmayan kriz olgularının karşılaştırılması
A comparative study of suicidal behavior in crisis: cases with or without suicide attempts
  1. Tez No: 132084
  2. Yazar: G. ASENA YALÇIN CANYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK SAYIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, intihar girişimi olan ve olmayan kriz olguları ile sağlıklı bireylerin sosyodemografık verileri, yaşam olayları, problem çözme becerileri, sosyal destek kaynakları ve semptomları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Acil Servis Kriz Odası'na ve psikiyatri kliniğine başvurup oradan Kriz Merkezi'ne refere edilen intihar girişimi olan 100 kriz olgusu ve intihar girişimi olmayan 100 kriz olgusu denek olarak alınmıştır. Ayrıca her iki gruba benzer özellikler taşıyan 100 kişilik sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Değerlendirme aracı olarak sosyodemografık veri formu, Yaşam Olayları Skalası, Problem Çözme Envanteri, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Envanteri ve Kısa Semptom Envanteri uygulanmıştır. İntihar girişimlerinin, 16-25 yaş grubunda özellikle kadın cinsiyetinde, bekar, lise ve yüksekokul mezunları, öğrencilerde arttığı gösterilmiştir. Kendini yaralama davranışı olması, ailede intihar girişimi öyküsünün olması, alkol ve madde kötüye kullanımı ve bağımlılığı olması, daha önceden geçirilmiş kaza öyküsünün olmasının intihar girişimi riskini arttırdığı tespit edilmiştir. İntihar girişimi olan kriz olgularında, olmayanlara göre bir yıllık yaşam olaylarının stres verici etkisi daha fazla bulunmuştur. Bu durumun, ruhsal alanın tamamını etkilediği tüm semptomlarda genel bir artışla gösterilmiştir. Bireyin, bu sorunlarla baş etmekte zorlandığı ve maladaptif çözüm yolları bulduğu tespit edilmiştir. Bu dönemde, sosyal destek sistemlerinin yetersiz olarak algılandığı gözlenmiştir. Bütün bu bulguların sonucunda iki önemli sonuca varılmıştır. Birincisi, krizin yaşamda bir tıkanma dönemi anlamına geldiği; ikincisi, intihar girişimlerinin ise bir çözüm yolu olarak ve pek çok bireysel ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study is to evaluate socio-demographical characteristics, life events, problem solving styles, social support resources and psychiatric symptoms of individuals in crisis who attempted suicide and who didn't. Subjects were individuals who applied to the Crisis Room in the emergency service of Ibn-i Sina Hospital of Ankara University Faculty of Medicine and Crisis Intervention Center of Ankara University for getting help dealing with their crisis situations. The assessment instruments are a socio-demographic data questionaire, the Life Events Scale, the Problem Solving Inventory, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Brief Symptom Inventory. Subjects consisted of crisis cases who attempted suicide and who did not. These two groups seperately have a hundred subjects per each. The control group which consists of a hundred healthy subjects for both of the group are used. The results have shown that individuals between 16-25 age range, single women, high school graduates and also university students have increased risk of suicide attempts. The result have also indicated that there are some risk factors which increase the probability of suicide attempts. These are; history of self injurious behaviour, history of suicide attempt in the family, history of alcohol and substance abuse, and history of having accidents. Additionally the crisis cases who attempted suicide had much more stressfull life events than the patients who did not attempt suicide in the previous year. Moreover the mental health of the people are affected by this situation which cause the all symptoms increase. Thus it was found that suicide attempters had used maladaptive coping styles and had had a lot of difficulty in coping with their problems. The results pointed out that the social support resources of crises individuals are insufficient. Finally according to the present study results the two important outcome have been found; Firstly, in the crisis period people live through a somehow suffocation period. Secondly, suicide attempt, which is emerged by a number of individuals and environmental effects may work as a way of problem solving. 74