Askerliğe yeni başlayan bir grup üzerinde sigara, alkol ve psikoaktif madde kullanımının sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin araştırılması
The cigarette, alcohol and drug consumption of young male population, the opinions between attitudes about these topics and social and demographical features
  1. Tez No: 132085
  2. Yazar: FERİT KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET EBRİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amaç: Genç erkek popülasyonunda sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının ve buna yönelik görüş ve tutumların sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya vatani görevlerine başlayan 1945 kişi alındı. Deneklere kişisel, ailesel ve çevresel gelişim, sigara, alkol ve madde kullanımına yönelik sorular içeren görüşme anketi uygulandı. Anketi yeterli ölçüde dolduran 1805 deneğin verileri değerlendirilmeye alındı. Bulgular : Grubun %79,5'i 20-21 yaşında, %84,2'si bekar, %36,4'ü ilkokul mezunu, %93,4'ü alt ve orta gelir düzeyinde idi. %34,6'sı köy ve kasabada, %26,6'sı ilçelerde, %39,4'ü şehir merkezlerinde oturmaktaydı. Grubun %32,7'si sigarayı, %34,5'i alkolü yaşam boyu hiç kullanmamışlardı. Son 12 ay içinde alkolü hiç almayanlar %45,1; çok sık kullananlar %13,2 oranında idi. Tüm fertleri sigara kullanmayan aileler, grubun %18,6'sını oluşturuyordu. Grubun %5,5'inin uyuşturucu maddeyi bir kez denedikleri, %9,4'ünün ise birkaç kez kullandıkları saptandı. Uyuşturucu madde kullanımı yaşam boyu prevalansı açısından en fazla sıklık Marmara Bölgesi (%18,5); en az sıklık Doğu Anadolu Bölgesi (%11,2)'nde idi. Basının uyuşturucu madde haber ve programlarının, grubun %53,7'sinde maddeye merakı azalttığı, %8,0'ında ise aksine arttırdığı görüşü saptandı. Tartışma ve Sonuç: Çalışma bulgularıyla önceki yıllara ait çalışma sonuçlan karşılaştırıldığında sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının giderek yaygınlaştığı ve arttığını; bu duruma kentleşme ve göç, değişen değerler ve ekonomik faktörlerin olumsuz yönde katkısı olduğunu söyleyebiliriz. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: It has been aimed to determine the cigarette, alcohol and drug consumption of young male population, and the relationship between the opinions and attitudes about these topics and social and demographical features. Method: 1945 cases that had just begun their military service were included in the survey. The subjects were asked to fill out a questionnaire relating to their personal, family and environmental development, cigarette, alcohol and drug consumption. The data obtained from 1805 subjects, who considered presenting sufficient information, were included in the evaluation. Results: 79,5 % of the group were at an age of 20-21, 84,2 % were single, 36,4 % were elementary school graduates, 93,4 % had low and middle levels of income. 34,0 % were settled in villages and small towns, 26,6 % in provinces and 39,4 % in city centers, 32,7 % of the group have never smoked cigarette and 34,5 % have never consumed alcohol in their entire lives. The percentage of the people who did not consume alcohol for the last 12 months was 45, 1 % and 13, 2 % has taken alcohol frequently during the last 12 months. 18, 6 % of the group were from entirely non-smoking families. It has been established that 5, 5 % of the group have tried narcotics once and 9, 4 % have used narcotics a few times. Marmara is the region where the prevalence of life-long drug abuse is the highest (18, 5 %) while the East Anatolia region has the lowest (11,2 %) prevalence. It has been discovered that the news and programs about drug abuse featured in the press caused a decrease in the interest to narcotics in 53, 7% of this population while they caused an increase in interest in 8, and 0 %. Conclusion: By comparing the survey data with the data from the previous years, it has been concluded that cigarette, alcohol and narcotic consumption have become prevalent and increased and it can be said that urbanization and immigration, changes in the moral values and economical factors have caused a negative impact on this issue. 87