İntihar girişimi olan ve olmayan ötimik bipolar hastaların sağlıklı kontrollerle difüzyon tensör görüntüleme ile karşılaştırılması
Comparison of euthymic suicidal and non-suicidal bipolar patients with healthy controls by using diffusion tensor imaging
  1. Tez No: 361301
  2. Yazar: SULTAN TURAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP BARAN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: İntihar, 15-34 yaş arası ölümlerin ilk 3 nedeninden biridir ve en sık bipolar hastalarda görülmektedir. Geçmiş intihar girişimleri, gelecek intiharlar için en güçlü yordayıcıdır ve beyaz maddedeki değişimlerin nörobiyolojik belirteç olabileceği araştırılmaktadır. Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTG) beyaz madde yapısını en iyi gösteren yöntemdir. Bu çalışmada bipolar hastalardaki olası intihar ve hastalık etkisinin beyaz madde üzerindeki değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya DSM- IV-TR tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı olan ve ötimik dönemde olan; yapılan klinik görüşmeyle geçmişte en az bir intihar girişimi olan 15 hasta ve intihar girişimi olmayan 15 hasta ile 15 sağlıklı kontrol katıldı. Tüm gruplar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirildi. Hastalar ve sağlıklı kontrollerin DTG incelemeleri 3 Tesla gücündeki MR cihazı ile yapıldı. Görüntüler TBSS veri analizi ile Fraksiyonel Anizotropi (FA) değeri için analiz edildi. Hasta ve sağlıklı kontroller arasında 4 grup karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda intihar girişimi olan hastalar ile intihar girişimi olmayanlar, intihar girişimi olanlar ile sağlıklı kontroller, intihar girişimi olmayanlar ile sağlıklı kontroller arasında tüm beyinde FA değeri için anlamlı farklılık saptanmadı. Tüm bipolar hastalarda sağlıklı kontrollere göre korpus kallozum genu, korpus kallozum body, korpus kallozum splenium, sağ internal kapsül retrolentiküler bölge, sol anterior korana radiata, bilateral süperior korana radiata, bilateral posterior korana radiata, bilateral posterior talamik radyasyon, bilateral sagittal striatum, bilateral eksternal kapsül, sağ süperior longutidinal fasikülüs, sağ tapetum FA değerinde azalma saptanmıştır (p < 0.05). Sonuç: Çalışmamızda bipolar hastalarda beyaz maddede hastalık etkisinden kaynaklanan yaygın değişiklikler saptanmıştır. Tapetum ve eksternal kapsül bipolar bozukluk için şimdiye kadar literatürde oldukça az tekrarlanmış bölgelerdir. Geniş örneklem sayılarıyla yapılacak olan ve tüm beyin görüntülerinin analiz edilebildiği çalışmalar, hastalık ve intihar davranışının beyaz madde üzerindeki etkilerin gösterilmesi ve olası yeni bölgelerin saptanması açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Suicide is the one of the first 3 causes of death between ages 15 and 34 and it has mostly seen in bipolar patients. Previous suicide attempts are the strongest predictive factor for possible suicide attempts in future and changes in white matter are studied as they could be neurobiological marker. Diffusion Tensor Imaging (DTI) is the best method that shows the structure of white matter. In this study it is aimed to investigate changes in white matter due to possible suicide attempts and disease impact in bipolar disorder patients. Method: 15 suicide-attempted patients who have diagnosed as bipolar disorder with DSM-IV-TR diagnosing criteria and in euthymic stage and with the the clinical interview; had at least one suicide attempt in past, 15 bipolar disorder patients who had not attempt suicide and 15 healthy controls have participated in this study. Patient groups and healthy control group were matched in terms of age and gender. The DTI images of patients and healthy controls were acquired with 3 Tesla MR. Images were analyzed with TBSS data analyze to indicate fractional anisotropy (FA) value. 4 group comparasions were conducted between patient groups and healthy control group. Results: In our study, no significant difference was found between patients who have attempted suicide in past and the patients who have not attempted suicide; between patients who have not attempted suicide and healthy control group; and between patients who have attempted suicide in past and healthy control group in terms of all brain FA values. In all bipolar patients, FA values of corpus callosum genu, corpus callosum body, corpus callosum splenium, right internal capsule retrolenticular part, left anterior corona radiata, bilateral superior corona radiata, bilateral sagittal striatum, bilateral external capsule, right superior longutidinal fasciculus, right tapetum were decresased when it compared to values of healthy control group (p < 0.05). Conclusion: In our study, widespread changes due to disease impact were found on white matter in bipolar disorder patients. Tapetum and external capsule are the areas that have not extensively studied in literature. The future studies with wide sample-size and which could have analyze all brain images will be important to show the impact of disease and suicide attempts on white matter and appoint possible new areas of brain.