Alzheimer demansta başlangıçtaki nöropsikiyatrik envanter ile bakılan davranışsal semptomların bilişsel bozulma ile ilişkisi
The relationship behavioral symptoms initial with neuropsychiatric inventory and cognitive disorders in alzheimer dementia
  1. Tez No: 685174
  2. Yazar: SUDE İLDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alzheimer demans, global bilişsel becerilerde bozuklukların ve nöropsikiyatrik semptomların (NPS) varlığı ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Çalışmamızda, Nöropsikometrik envanter sonuçlarına göre; davranışsal bozukluğu olan Alzheimer hastalarını belirleyerek, global bilişsel fonksiyonları ile davranışsal semptomları arasında ilişkiyi sorgulamak amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel ve boylamsal olarak iki basamakta gerçekleştirildi. Birinci basamakta davranışsal semptomlarla bellek, global bilişsel beceriler, yürütücü işlevler, görsel uzamsal beceriler ve dil işlevleri; ikinci basamakta davranışsal semptomlarla global bilişsel beceriler kıyaslandı. Çalışmamızda davranışsal semptomlar, Nöropsikometrik Envanter ile; global bilişsel durum, Mini Mental Durum Testi (MMDT), Klinik Demans Evrelendirme Ölçeği (CDR) ve Saat Çizme Testi ile; Bellek, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST) ile; yürütücü işlevler, Stroop Test ve fonemik akıcılık testi (KAS) ile; görsel-uzamsal işlemleme, Benton Yüz Tanıma Testi (BYTT) ve Çizgi Yönü Belirleme Testi ile; dil fonksiyonları, Boston Adlandırma Test (BAT) ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın birinci basamağının sonucunda; başlangıç evresindeki Alzheimer hastalarının davranışsal semptomları ile bellek ve öğrenme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gözlenmiştir. Çalışmamızın ikinci basmağında yapılan analizler sonucunda ise; zaman içerisinde bilişsel becerilerde meydana gelen değişim ile global bilişsel becerilerden MMDT ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's dementia is a neurodegenerative disease characterized by impairments in global cognitive skills and the presence of neuropsychiatric symptoms (NPS). In our study, according to the Neuropsychometric inventory results; In this study, it was aimed to question the relationship between global cognitive functions and behavioral symptoms by identifying Alzheimer's patients with behavioral disorders. Our study was carried out in two steps, cross-sectional and longitudinal. Memory with behavioral symptoms, global cognitive skills, executive functions, visuospatial skills and language functions in primary care; In the second step, behavioral symptoms and global cognitive skills were compared. In our study, behavioral symptoms were determined by Neuropsychometric Inventory; global cognitive status by Mini Mental State Test (MMDT), Clinical Dementia Staging Scale (CDR), and Clock Scratch Test; Memory, Öktem Verbal Memory Processes Test (SBST); executive functions, Stroop Test and phonemic fluency test (KAS); visuospatial processing, Benton Face Recognition Test (BYTT) and Line Direction Determination Test; language functions were evaluated with the Boston Naming Test (BAT). As a result of the first step of our study; A statistically significant relationship was observed between the behavioral symptoms of Alzheimer's patients in the initial stage and their memory and learning skills. As a result of the analyzes made in the second step of our study; A statistically significant relationship was found between the change in cognitive skills over time and MMDT, one of the global cognitive skills.