Development of a coal deposit evaluation system
Kömür yatakları değerlendirme sistemi
  1. Tez No: 13214
  2. Yazar: KAAN ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞ'E ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET KÖMÜR YATAKLARI DE?ERLENDİRME SİSTEMİ ERARSLAN, Kaan Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Neş'e Çelebi Şubat 1991, 104 sayfa Bu çalışmada, kömür yataklarının değerlendirilmesi için bir sistem geliştirilmiştir. Sistem sondaj kuyusu veri tabam yönetimi, çeşitli çizim programlan, sondaj kuyusu kompoze değer hesaplanması ve rezerv hesaplanması fonksiyonlarını içermektedir. Sistemi oluşturan programlar IBM ve uyumlu kişisel bilgisayarlarda çalıştırılmak üzere Fortran 77 dilinde yazılmış olup, çıktılar AutoCAD çizim paketi kullanılarak çizdiri lebilmektedir. Sondaj veri tabanı oluşturulduktan sonra, topografik eşyükselti eğrilerini ve kömür taban eğrilerini çizmek mümkündür. Ayrıca her bir sondaj kuyusu için kesit çıkarı labi ldiği gibi, kullanıcı tarafından belirtilecek bir gurup kuyunun üç boyutlu bir zeminde kesitlerinin çıkarılması da sistemin sunduğu imkanlardandır. Taban - v -haritaları ve poligon haritaları çizimi gibi fonksiyonların yanı sıra, sistem, topografik yüzeylerin ve kömür taban yüzeylerinin üç boyutlu çizimlerini de yapabi lmektedi r. Sistemde her bir sondaj kuyusunun kompoze değerini hesaplayan bir program ve bu programın sonuçlarını kullanan bir rezerv hesaplama programı bulunmaktadır. Hesaplamalarda ocak taban kodu kriteri de göz önüne alınabilmektedir. Sistem, kullanıcının maliyet ve gelirleri tanımlaması durumunda, ocak taban yüksekliği kriterini de dikkate alarak, hem her bir blok için hem de bütün yatak için ekonomik değer tesbiti yapabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Kömür yatakları değerlendirme sistemi, Kömür re"zerv hesap sistemi, eşyükselti eğri çizimi. Bilim Sayısal Kodu : 607.01.05 - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A COAL DEPOSIT EVALUATION SYSTEM ERARSLAN, Kaan M.S. in Mining Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Neş'e Çelebi February, 1991, 104 pages In this study, a coal deposit evaluation system has been developed. The system includes drill hole database management, various drawing programs, drill hole compositing and reserve estimation facilities. The programs in the system have been developed for the use in IBM and compatible personel computers, with Fortran 77 language where the outputs can be displayed in AutoCAD draft package. After constructing the drill hole database, topographical and coal seam bottom contour maps can be drawn. Besides, the system provides section drawing - i i i -facilities for each bore hole as well as for a group of bore holes on a three dimensional base. Base mapping and polygon mapping are two other functions of the system. The isometric views of the topography and coal seam bottom are also possible. The system includes a drill hole compositing program and a reserve estimation program which uses the output of the compositing program. A pit bottom elevation criterion can be taken into consideration in compositing and reserve estimation processes. In case of definition of revenue and costs by the user, the system can perform economic value calculation for each block and for the overall deposit taking the pit bottom elevation into account. Key words : Coal deposit evaluation system, Coal reserve estimation system, contour mapping, Science Code : 607.01.05 _ 1V -