Ortopedik implant enfeksiyonları tanısında, sonikasyon yöntemi ile alınan kültürün diğer mikrobiyolojik tanı yöntemleri (doku kültürü ve histopatolojik tanı) ile karşılaştırılması
Comparing the results of sonication method with other microbiologic diagnosing techniques (tissue cultures and histopathology) in orthopedic implant related infections
  1. Tez No: 452255
  2. Yazar: DEMET EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANEFİ CEM GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Protez ve implant enfeksiyonları tanı yöntemlerinden biri de çıkarılan implantın veya protezin sonikasyonudur. Sonikasyon; ultrasonik ses dalgalarıyla implant üzerindeki biyofilm tabakanın ayrıştırılması ve etken mikroorganizma izolasyon şansının arttırılmasını hedefleyen bir yöntemdir. Çalışmamız; Mart 2014 ile Mart 2015 tarihleri arasında ortopedik implant veya protez kaynaklı enfeksiyon düşünülerek implant çıkartma ameliyatı yapılan 21 hastanın örnekleri üzerinde yapıldı. İmplant ve protez çevresi dokular ve çıkartılan implantlar standart kültür, histopatolojik inceleme ve sonikasyon yöntemi ile değerlendirildi. Onsekiz hastada histopatolojik olarak inflamasyon bulgusu saptanırken, üç hastada histopatolojik incelemede inflamasyon bulgusu ve mikrobiyolojik kültürlerde etken tespit edilmedi. Duyarlılık; sonikasyon yönteminde %61,1, doku kültürlerinde %38,8, sonikasyon uygulanmamış implant ve protez kültürlerinde %27,7 saptandı.
Özet (Çeviri)
Sonication of the extracted implant is one of the diagnosing methods in prosthesis and implant infections. This technique aims to increase the chance of isolating the microorganism and extracting biofilm layer from the implants with ultrasonic waveforms. Our study, perfomed on 21 patients' examples who had undergone implant removal after suspected implant/prosthesis infection between March 2014 and March 2015. All periprostetic tissues and implant samples were collected and evaluated with standart microbiologic cultures and histopathologic examination. In 18 patients histopathologic examination had revealed signs of inflamation. However in 3 patients histopathologic examination and microbiologic cultures were negative. Overall, while the sensitivity of the sonication method was 61.1%, it was 38.8.% for periprostetic tissue cultures. The sensitivity of culture of removed implants without sonication was 27.7%.