Dana vertabra modelinde oluşturulan burst kırıklarında kifoz giderici posterior stabilizasyon
Kifosis removed posterior stabilization at burst fractured calf vertebra models
  1. Tez No: 132159
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI PERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
IV ÖZET Vertebra kırıklarının tedavisi kompleks ve görüş birliği olmayan bir konudur. Biz çalışmamızda burst kırıkları sonucu oluşan kifozu gidermeyi ve vertebral kanala olan kemik basısını düzeltmeyi amaçladık. Onbir adet taze olarak hazırlanmış ve -20 °C de dondurulmuş dana vertebra modelini kullandık. Sagittal planda 10° açı ile burst kırıklı vertebraya yönelerek posterior transpediküler vida ile tespit ettik ve distraksiyon uyguladık. Preoperatif ve postoperatif tüm vertebra modellerine direk grafıler ve BT çekildi. Sonuçlar Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılarak değerlendirildi. Postoperatif kifoz açılarında düzelme ve vertebral kanal dekompresyonu anlamlı olarak iyi bulundu (p< 0.01). Bulgularımız sagittal planda 10° açı ile burst kırıklı vertebraya yönelerek yapılan posterior enstrümentasyon ve distraksiyon ile normal anatomiye yakın vertebral redüksiyon sağlanabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Burst kırıkları, kifoz, ligamentotaksis.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Treatment of the burst fractures is a complex and no aggrement subject. We purpose in this study that correct the kyphosis due to burst fractures and decompresion of the fractures of bone from vertebral canal. We used eleven fresh prepared and - 20 ° freezed calf vertebra models. We fixed with posterior transpediculer screws which 10° incline towards to burst fractured vertebra on sagittal plane and distracted. Plain radiographs and CT all of the vertebral models were taken preoperatively and postoperatively. The results were evaluated with Wilcoxon Signed Ranks Test.