Otogreft, sentetik greft ve ksenogreftlerin posterior spinal füzyon oluşturmasındaki etkinliklerinin karşılaştırılması (tavşanlarda deneysel çalışma)
The comparison of the effects of the autograft, synthetic graft and xenografts in forming posterior spinal fusion in rabbits
- Tez No: 132165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KARSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çalışmamız değişik kemik greftlerinin spinal füzyon oluşturmasındaki etkinliklerini göstermek ve bu etkinliklerini birbirleri ile karşılaştırmak amacı ile yapıldı. Bu amaçla cinsiyet ayrımı yapılmaksızın 9-12 aylık, ortalama ağırlıkları 3000 gr (2800 gr-3200 gr) Yeni Zelenda albino cinsi 36 adet tavşan kullanıldı. Deney hayvanları 9 'arlı 4 gruba ayrıldıktan sonra birinci grupta 10., 11. ve 12. torakal vertebraların spinöz proçeslerinin eksizyonunu takiben, laminalar dekortike edildi. Bu grup kontrol gurubu olarak kullanıldı. İkinci grupta dekortikasyonu takiben, oluşan boşluğa her iki iliak kanattan alınan kortikospongioz otogreft, üçüncü grupta trikalsiyumfosfat + hidroksiapatit greft (Cem Ostetic®), dördüncü grupta sığır kaynaklı spongioz chips greft (üçde bir oranında hidroksiapatit ihtiva eder) (Unilab Surgibone 33 cc ®) ksenogreft konuldu. Denekler 12. hafta da yüksek doz anestezi ile sakrifiye edildiler. Blok halinde çıkarılan çalışma bölgesi manuel, radyolojik, biyomekanik ve histopatolojik değerlendirmeye tabi tutuldu. Manuel değerlendirme sonucunda birinci grupta füzyon oluşmadığı izlendi. Intervertebral aralıklar esas alındığında II. grupta %85, III. grupta %69, IV. grupta %83 oranında füzyon oluştuğu tespit edildi. Grup II, grup III ve grup W de kontrol gurubuna göre manuel palpasyonla anlamlı derecede füzyon tespit edildi. Radyolojik değerlendirmede I. Grupta füzyon oluşmadığı izlendi. II. grupta %79, III. grupta %50, IV. grupta %72 oranında füzyon oluştuğu tespit edildi. Grup II, grup III ve grup IV de kontrol gurubuna göre radyolojik olarak anlamlı derecede füzyon tespit edildi. Biyomekanik değerlendirmede en yüksek mekanik gerilme kuvveti ve katılık değerleri otogreft ve ksenogreft gruplarında elde edildi. Daha sonra sentetik greft ve kontrol gurubunda bu değerlerin sıra ile azaldığı görüldü. İstatistiksel olarak değerlendirmede, histopatolojik olarak sentetik greft uygulanan III. grup ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Diğer iki grup olan otogreft uygulanan II. grup ve ksenogreft uygulanan IV.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF THE AUTOGRAFT, SYNTHETIC GRAFT AND XENOGRAFTS IN FORMING POSTERIOR SPINAL FUSION IN RABBITS Our study was carried out to indicate the effectiveness of various bone grafts in forming spinal fusion and to compare this effectiveness with each other. For this reason, 36 New Zeland albino type rabbits, aged between 9-12 months, weighed approximately 3000 gr (2800gr-3200gr) without any sex seperation were used. After the experiment animals were divided into four groups of nine, in the first group following the exicision of 10, 11, 12th thoracal vertebrae spinous processes,the laminaes were decorticated. This group was used as the control group. Into the hole that formed following the decortication, corticospongiose autograft obtained from both iliac sides was put in the second group, threecalcium phosphate+hydroxyapatite graft in the third group and bovin spongiose chips graft (contains one third hydroxyaptite) xenograft inthe fourth group. The rabbits were sacrifted with high dosage of anesthesia in the twelfth week. The working area extracted as a block was evaluated as manuel, radiologic, biomechanical and hystopathologically. As a result of the manuel evaluation, there observed no fusion in the first group. Fusion as 85% in the second group, 69% in the third group, 83% in the fourth group formed as intervertebreal spaces were taken as basis. A meaning level affusion was determined in manuel palpation in group II, group III and group TV compared to the control group. In radiologic evaluation, there observed no fusion in the first group. Again a fusion of 79% in the second group, 50% in the third group, 72% in the fourth group was observed. A meaningful level of fusion was determined radiologicaly in group II, III and TV compared to the control group. In biomechanic evaluation, the highest mechanic tension force and stiffness values were obtained in autograft and xenograft groups. Then it was observed that these values decrease one after another in both synthetic graft and control group. In statistical evaluation, we observed that there was not a meaningful diference between third group which a synthetic graft was applied histopathologically and the contol group.