Ön çapraz bağ yokluğunun endobutton CL ile cerrahi tedavisi
Surgical reconstruction of all ruptures with endobutton CL
  1. Tez No: 132169
  2. Yazar: ÖZGÜR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KAPLAN, DOÇ. DR. MESİH KUŞKUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET 2001-2003 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde kronik anterior instabilite tanısı konan 17 olguya Endobutton CL tekniği ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu uyguladık. Sonuçlar; olgularımızın operasyon öncesi ve sonrası sübjektif olarak aksama, kilitlenme, instabilite, ağrı, şişlik, basamak inip çıkma, çömelme kriterlerine göre, objektif olarak ise öne çekmece, Lachman ve Pivot shift testine göre değerlendirildi. Biz genel değerlendirmede 16 olguda ( % 94,2) çok iyi/mükemmel, 1 olguda ise ( % 5,8) orta derecede başarılı sonuç elde ettik. Sonuç olarak ön çapraz bağ cerrahisinde Endobutton CL tekniği ile yapılan rekonstrüksiyonlar etkili bir tedavi yöntemidir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between the years 2001-2003 in the clinic of Orthopaedics and Travmatology of GATA Haydarpaşa Training Hospital, anterior cruciate ligament reconstruction with Endobutton CL has been performed in 17 cases. The results were evaluated according to subjective and objective criteria. Subjective criteria were preoperative and postoperative limping, locking, instability, pain, swelling, difficulty of walking up the stairs, difficulty of squat for Lysholm II criteria. Objective criteria were anterior drawer sign, Lachman and Pivot Shift tests. In general estimation we have obtained good and excellent results in 16 (94.6 %) patients. In 1 ( 5.8 %) patient we have obtained fair result. According to this study we concluded that anterior cruciate ligament reconstruction with Endobutton pocedure is effective. 70