Kronik lateral ayak bileği instabilitesi'nin colville tekniği ile geç dönem rekonstrüksiyonu
Late reconstruction of the chronic lateral ankle instability by colville's technique
  1. Tez No: 132168
  2. Yazar: KENAN KEKLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
VII. ÖZET 1999-2003 yıllan arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde ayak bileği kronik lateral instabilitesi tanısı konulan 15 olguya split peroneus brevis tendon otogrefti kullanarak Colville tekniği ile ATFL ve CFL rekonstrüksiyonu uyguladık. Tüm olgularımızın hepsi erkekti; ortalama yaşlan 26.1 olup, en az 6 ay (ortalama 23 ay) takip edilerek sonuçlan değerlendirilmiştir. Sonuçlar, olgularımızın operasyon öncesi ve operasyon sonrası fonksiyonel seviyeleri Karlsson ve Peterson kriterlerine göre değerlendirildi. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ayda TELOS stres cihazı kullanarak çekilen ayak bileği stres grafilerindeki anterior talar translasyon ile talar tilt ölçülerek mukayese edildi. Karlsson ve Peterson değerlendirme puanı preoperatif en az 25, en çok 67 ortalama 39.8 iken, postoperatif 3. ayda en az 85, en fazla 100 ortalama 93.9 olarak saptandı. Preoperatif tüm olgularımızda ağn, zaman zaman ortaya çıkan şişlik ve ayak bileğinde boşalma hissi şikayeti mevcuttu. Ayrıca olgularımızdan 2 (% 13) tanesinde insizyon yerinde yüzeyel cilt enfeksiyonu ile yara yerinde geç iyileşme gözlenirken, olgularımızdan l'inde (% 6.6) kalıcı, 2 'sinde (% 13) geçici olmak üzere sural sinir lezyonu meydana geldi. Postoperatif 3. ayda 2 (% 13) olgumuzda günlük aktiviteler sırasında ortaya çıkan geçici ve hafif, 1 (% 6.6) olgumuzda ağır askeri eğitim ve sportif faaliyetler sonrasında ortaya çıkan şiddetli ağrılar oluşmuştur. 2 (% 13) olgumuzda eğitim faaliyetleri ve sporlar sonrasında ortaya çıkan ayak bileği şişliği oluşmuştur. Olgularımızın hiçbirinde rekürren instabilite, subtalar ve tibiotalar eklemde kısıtlılık, takip süresince ayak bileği ekleminde dejeneratif değişiklikler gözlenmedi. Karlsson ve Peterson kriterlerine göre olgularımızın 10'unda (% 66.6) mükemmel, 5 'inde (% 33.4) iyi sonuçlar elde ettik. Sonuçlarımız literatür ile mukayese edildiğinde, elde edilen erken dönem sonuçlar literatür ile uyumludur. Ancak yapılan rekonstrüksiyonun ayak bileği biyomekaniğine ve gelişebilecek eklem kıkırdak hasan üzerine olan etkisini değerlendirebilmek için uzun dönem takip sonuçlarına ihtiyaç vardır. Doğru seçilmiş olgularda, ameliyat sonrası uygulanacak rehabilitasyon ile birlikte, ameliyat tekniğine mutlak uyularak ATFL ve CFL' nin Colville tekniği ile split peroneus brevis tendon grefti kullanılarak anatomik rekonstrüksiyonunun, radyolojik ve fonksiyonel sonuçlan tatminkar olan cerrahi bir teknik olduğu kanaatine vardık. 72
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY LATE RECONSTRUCTION OF THE CHRONIC LATERAL ANKLE INSTABILITY BY COLVILLE'S TECHNIQUE Between 1999-2003, in the Deparmant of Orthopaedics and Traumatology of Gulhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital, 15 patients with chronic lateral instability of the ankle joint were treated by Colville's technique where peroneus brevis tendon was used in the ATFL and CFL reconstructions. All the patients were male and their average age was 26.1. The average follow up time of the patients was 23 months with the shortest period of 6 months. Karlsson and Peterson Criteria were used in the preoperative and postoperative functional evaluation and scoring of the patients. At the postoperative 3r month, anterior talar translation and talar tilt were evaluated by stress radiographs and the results which were obtained by TELOS stress device compared with those obtained in the preoperative period. According to Karlsson and Peterson Criteria average score point was 39.8 (range, 25-76) preoperatively and 93.9 (range, 85-100) at the postoperative 3r month. The most common disabling preoperative complaints of the patients were pain, occasional swelling and giving way in the ankle joint. At the early postoperative period 2 patients (13 %) had delayed wound healing because of superficial skin infection. Due to surgery 1 patient (6.6 %) had transient and 2 patients (13 %) had persistent sural nerve injury. At the postoperative 3rd month, 2 patients (13 %) had transient-mild pain during daily activities. One patient (6.6 %) had severe pain and 2 patients (13 %) had swelling after sportive and military training activities. None of the patients had either recurrent instability or restriction at the subtalar and tibiotalar joints. On the follow up radiographs degenerative joint changes were not observed. According to scoring system 10 patients (66.6 %) were graded as excellent and 5 (33.4 %) were as good functional outcome. Our short-term results are similer to those reported in the literature. Long-term follow-up results are necessary for the chondral and biomechanical evaluation of the ankle joint. We concluded that, Colville's technique that provides anatomical reconstruction of the ATFL and CFL with split peroneus brevis tendon, offers satisfactory short-term radiologic and functional results if careful surgical technique and appropriate postoperative rehabilitation program are applied in carefully selected patients. 73